WEBzona

BONUS: Kupon 1200 PLN na kampanie Google Ads

Kary i szkody na skutek splagiatowanej treści: Plagiat • Copywriting • SEO • WWW

copyright

Nie wolno umieszczać na stronie internetowej treści skopiowanych z innych stron internetowych!

Powodem są nie tylko zapisy prawne, dotyczące Internetu i praw autorskich, ale także skuteczne mechanizmy Google, zabezpieczające przed naruszaniem praw autorskich i spamem.

I. Pierwszą i podstawową rzeczą, o którą należy starannie zabiegać, jest wymóg unikalności treści, czyli tekst powinien być unikalny (napisany własnoręcznie), ewentualnie sparafrazowany co najmniej w ok. 90%. Każdy plagiat treści negatywnie wpływa na indeksowanie strony internetowej, tj. jej ranking w stosunku do stron internetowych o podobnej tematyce i treści. Witryna internetowa ze zdublowaną treścią jest „karana” przez Google niższą pozycją w naturalnych wynikach wyszukiwania, a nawet może być usunięta z indeksu Google, tzn. nie będzie już nigdy pojawiać się w wynikach wyszukiwania. Oznacza to, że z powodu plagiatu treści strona internetowa może przestać istnieć w Internecie!

Mniej kłopotliwym, jednak również niekorzystnym rozwiązaniem algorytmicznym Google będzie sytuacja, w której rozpowszechniane treści autorskie w innych witrynach Google pokaże wyżej od źródłowych, czyli tę wersję, która zdaniem wyszukiwarki będzie najlepiej pasowała do zapytania użytkownika.

II. Drugą nie mniej istotną kwestią jest to, że autor skradzionego tekstu ma prawo poprosić Google o usunięcie strony www, która narusza prawa autorskie z wyników wyszukiwania Google; domagać się opublikowania przeprosin; wycofania plagiatu z obrotu; a nawet rekompensaty finansowej.

III. Poza tym za plagiat może grozić kara grzywny, a nawet ograniczenie bądź pozbawienie wolności do lat 3.
Jeśli jednak zamierzamy udostępniać treści z naszej strony internetowej na innych stronach www, należy postarać się o 2 rzeczy:

1.      W celu uniknięcia kary algorytmicznej (również dla autora), treść na udostępnionej stronie www należy oznaczyć metatagiem: Rel Canonical oraz/lub użyć metatagu Noindex!

2.      Na stronie www udostępniającej treść autorską należy dodać aktywny link (dofollow) na stronę internetową autora!

Do weryfikacji stron www pod kątem splagiatowanej treści posłuży narzędzie Copyscape lub Antyplagiator.
Artykuł WEBzona
Podziel się wiedzą – dodaj swój artykuł na blogu WEBzona!
5/5 - (1 vote)
Udostępnij w swojej sieci!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Shopping cart close