WEBzona

BONUS: Kupon 1200 PLN na kampanie Google Ads

10 genialnych sposobów na zaawansowane wyszukiwanie w Google

zawansowane wyszukiwanie google

Większość użytkowników wyszukiwarki nie wykorzystuje 100% potencjału, jaki oddaje w nasze ręce Google. Zazwyczaj posługujemy się prostymi komendami i hasłami, zamiast wykorzystać dodatkowe «triki», dzięki którym szybko i skutecznie osiągniemy znacznie lepsze rezultaty.

Prezentujemy więc 10 prostych trików, które usprawnią wyszukiwanie w Google.1. Gwiazdka

Gwiazdka może zastępować nie tylko słowa, lecz również liczby i całe frazy. Google pokaże nam najpopularniejsze wyniki wyszukiwania z dopasowaniem brakujących słów (w miejscu gwiazdki).

wyszukiwarka google

2. Szukanie w tytułach stron

Jeśli interesuje nas określone słowo, które ma się znajdować dodatkowo w tytule strony, wówczas należy użyć operatora „intitle:”, po którym mamy wstawić interesujące nas słowo (bez odstępu). Na przykład tak:

konsultacje wordpress

3. Podobne strony

Jeśli chcemy wyszukać podobne strony, wystarczy użyć prostego operatora „related:” – gdzie po dwukropku (bez spacji) wpisujemy interesującą nas stronę. Musi to być jednak jej pełny adres (to wyszukiwanie lepiej sprawdza się w przypadku stron anglojęzycznych). Mniej więcej w ten sposób:

you tube google

4. Wykluczane słowa

W celu wykluczenia informacji, które dominują w zakresie określonego tematu wystarczy wpisać interesująca nas frazę, a następnie postawić znak minus „-” przed słowem, które nas nie interesuje (bez odstępu). Powinno to wyglądać mniej więcej tak:

wyszukiwarka sposobów wyszukiwania seo

5. Kompletne frazy

W przypadku, kiedy znamy tylko kilka słów wyrwanych z kontekstu (jeśli słowa te są poprawne i zapamiętaliśmy je w odpowiedniej kolejności), to możemy użyć cudzysłowu. Ten trick eliminuje losowe wyniki, w których dane słowa występują – niekoniecznie w takiej kolejności i niekoniecznie jedno po drugim. Zobaczcie sami różnicę:

biznes reklama

6. Wykorzystanie “OR”

W razie niepewności wyszukiwanych fraz, nie warto wpisywać różne frazy i porównać ich wyniki osobno, ponieważ zajmuje to więcej czasu niż wykorzystanie prostego operatora OR (pisanego dużymi literami). Należy wpisać go pomiędzy np. dwa słowa, odnośnie których mamy wątpliwość i gotowe. Robimy to w ten sposób:

Dodatkowo warto wiedzieć, że operator «lub» używany jest zamiennie ze znakiem „|”.

OR wyszukiwanie

7. Wyszukiwanie synonimów

W przypadku powiązanych słów warto posłużyć się możliwymi synonimami. W takich sytuacjach należy dodać tyldę przed wyszukiwanym słowem, aby wyszukiwarka znalazła nam również jego wszystkie możliwe synonimy. Przykład:

tylda wyszukiwanie

8. Szukanie haseł w witrynach

Jeśli dana strona internetowa nie posiada własnej wyszukiwarki lub jeśli działa ona tak, że równie dobrze mogłoby jej nie być, wtedy warto użyć opcji wyszukiwania w witrynach. W tym celu należy wpisać komendę «site:» następnie adres strony www i wyszukiwane słowo. Wzór:

saniukiewicz wyszukaj

9. Szukanie pliku konkretnego typu

Jeśli znamy format pliku, który aktualnie nas interesuje, możemy naprowadzić wyszukiwarkę, aby pokazywała nam tylko wyniki dotycząte tego formatu pliku. Przykładem może posłużyć wyszukiwanie określonego formatu e-booka charakterystycznego dla wybranego modelu czytnika. W tym celu wystarczy wpisać: filetype:format, tytuł. W wynikach ujrzymy wtedy np. tego typu wyniki:

mobi ja

10. Odwrotne wyszukiwanie grafiki

Jeśli interesują nas podobne grafiki do tych, którymi już dysponujemy, a jednak chcemy wyszukać podobny/dany obrazek w internecie np. w lepszej rozdzielczości, wówczas wchodzimy na stronę główną wyszukiwarki Google, następnie klikamy w prawym górnym rogu na „Grafika” i przeciągamy swoje zdjęcie. Możemy też kliknąć w ikonę aparatu obok pola do wpisywania zapytań, załadować obraz i w ten sposób wyszukać odpowiedniki. Krok po kroku prezentuje się to w ten sposób:

KROK 1

grafika

KROK 2

grafika wyszukaj

Mamy nadzieję, że dla niektórych odbiorców tego artykułu opisane wyżej triki choć odrobinę ułatwią życie. Jest ich dużo więcej, jednak zwykle dotyczą już określonej dziedziny życia, jak na przykład kursu walut, pogody, kursów giełdowych itp. – co zwykle nie jest wykorzystywane w codziennym użytkowaniu wyszukiwarki.
Artykuł WEBzona
Podziel się wiedzą – dodaj swój artykuł na blogu WEBzona!
5/5 - (2 votes)
Udostępnij w swojej sieci!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Shopping cart close