WEBzona

BONUS: Kupon 1200 PLN na kampanie Google Ads

Popularne CMS – zalety i wady oraz checklista CMS

cms

W dzisiejszej erze internetu i cyfrowej obecności, strony internetowe są nieodłączną częścią wielu firm, organizacji i osób prywatnych. Systemy zarządzania treścią (CMS) odgrywają kluczową rolę w tworzeniu, edytowaniu i publikowaniu treści na stronach internetowych. CMS-y umożliwiają łatwe zarządzanie treściami bez konieczności programowania, dzięki czemu nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy technicznej mogą tworzyć i aktualizować swoje strony. Są one niezwykle popularne i istnieje wiele różnych rodzajów CMS-ów, z których każdy ma swoje unikalne cechy i funkcje. W tym artykule omówimy kilka istotnych aspektów związanych z CMS-ami, ich zaletami, wadami oraz tym, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego CMS-a dla swojej strony.

Co to jest CMS (system do zarządzania treścią)?

CMS to skrót od angielskiego terminu Content Management System, co w tłumaczeniu na język polski oznacza system zarządzania treścią. Jest to oprogramowanie lub platforma internetowa, która umożliwia tworzenie, edycję, organizację oraz publikację treści na stronach internetowych w sposób uproszczony i efektywny.

Głównym celem CMS jest ułatwienie zarządzania treściami na stronie internetowej osobom bez specjalistycznej wiedzy technicznej, takim jak redaktorzy, blogerzy czy właściciele sklepów internetowych. Dzięki CMS, użytkownicy mogą tworzyć nowe strony, dodawać treści, zarządzać obrazami, tworzyć menu nawigacyjne oraz dostosowywać wygląd i układ strony, wszystko bez konieczności programowania.

CMS zapewnia również możliwość zarządzania użytkownikami i nadawania im odpowiednich uprawnień dostępu, co umożliwia wielu osobom współpracę przy tworzeniu i zarządzaniu stroną internetową.

Najpopularniejsze CMS-y oferują również wiele dodatkowych funkcji i rozszerzeń, takich jak moduły e-commerce, blogi, systemy komentarzy, formularze kontaktowe i wiele innych, aby dostosować stronę do indywidualnych potrzeb i celów.

Jakie są rodzaje CMS?

Istnieje wiele rodzajów CMS-ów, które różnią się funkcjonalnością, przeznaczeniem i sposobem działania. Poniżej kilka popularnych rodzajów CMS-ów:

 1. CMS ogólnego przeznaczenia: To najbardziej powszechne rodzaje CMS-ów, które są dostępne dla różnych celów, takich jak blogi, strony informacyjne, strony korporacyjne itp. Przykłady to WordPress, Joomla, Drupal.
 2. CMS do sklepów internetowych: Te CMS-y są specjalnie zaprojektowane do tworzenia i zarządzania sklepami internetowymi. Zapewniają funkcje takie jak zarządzanie produktami, koszyk zakupowy, płatności online itp. Przykłady to Magento, WooCommerce, PrestaShop.
 3. CMS dla społeczności i portalów społecznościowych: Ten rodzaj CMS-a umożliwia tworzenie stron internetowych, które skupiają się na interakcji i udziale społeczności. Przykłady to BuddyPress, Elgg.
 4. CMS do zarządzania treścią przedsiębiorstwa (ECM): CMS-y ECM są stosowane w firmach do zarządzania treściami wewnętrznymi i dokumentami. Oferują funkcje takie jak zarządzanie dokumentami, przepływ pracy, współpraca itp. Przykłady to SharePoint, Alfresco.
 5. CMS do tworzenia stron intranetowych: CMS-y intranetowe służą do tworzenia i zarządzania stronami wewnętrznymi dla organizacji. Pomagają w udostępnianiu informacji wewnątrz firmy. Przykłady to Microsoft SharePoint, Liferay.
 6. CMS dla mediów i wydawców: Ten rodzaj CMS-a jest dedykowany dla branży medialnej i wydawniczej. Oferuje funkcje takie jak zarządzanie artykułami, planowanie publikacji, zarządzanie reklamami itp. Przykłady to WordPress VIP, Adobe Experience Manager.
 7. Headless CMS: Headless CMS to rodzaj CMS-a, który oddziela backend zarządzania treścią od frontendu prezentacji. Pozwala to na większą elastyczność w tworzeniu wielokanałowych aplikacji i strukturze treści. Przykłady to Contentful, Strapi.

Warto zauważyć, że powyższe rodzaje CMS-ów stanowią tylko niewielką część różnorodności dostępnych rozwiązań. Istnieje wiele innych specjalizowanych CMS-ów dostosowanych do konkretnych branż i potrzeb biznesowych.

Popularne systemy zarządzania treścią (CMS)

Prezentujemy listę popularnych systemów zarządzania treścią (CMS):

 1. WordPress
 2. Joomla
 3. Drupal
 4. Magento
 5. Shopify
 6. Wix
 7. Squarespace
 8. TYPO3
 9. PrestaShop
 10. OpenCart
 11. Blogger
 12. Weebly
 13. Ghost
 14. Concrete5
 15. Modx
 16. Umbraco
 17. Sitecore
 18. Kentico
 19. ExpressionEngine
 20. CMS Made Simple

Należy jednak pamiętać, że popularność CMS-ów może się różnić w zależności od regionu i branży. Ponadto, istnieje wiele innych CMS-ów dostępnych na rynku, z różnymi funkcjonalnościami i cechami, które mogą być bardziej odpowiednie dla konkretnych potrzeb i wymagań.TOP 5 popularnych systemów zarządzania treścią (CMS) na świecie

TOP 5 popularnych systemów zarządzania treścią (CMS) na świecie wraz z informacjami statystycznymi na temat ich popularności. Należy jednak pamiętać, że popularność i statystyki mogą się zmieniać w czasie.

 1. WordPress:
  • Udział na rynku: Około 40% stron internetowych na całym świecie (według BuiltWith).
  • Liczba aktywnych instalacji: Ponad 75 milionów.
 2. Joomla:
  • Udział na rynku: Około 3,1% stron internetowych (według BuiltWith).
  • Liczba aktywnych instalacji: Nie jest dostępna aktualna liczba.
 3. Drupal:
  • Udział na rynku: Około 1,8% stron internetowych (według BuiltWith).
  • Liczba aktywnych instalacji: Nie jest dostępna aktualna liczba.
 4. Magento:
  • Udział na rynku: Około 1,3% stron internetowych (według BuiltWith).
  • Liczba aktywnych instalacji: Nie jest dostępna aktualna liczba.
  • Magento jest popularnym CMS-em do sklepów internetowych.
 5. Shopify:
  • Udział na rynku: Około 1,2% stron internetowych (według BuiltWith).
  • Liczba aktywnych instalacji: Nie jest dostępna aktualna liczba.
  • Shopify jest platformą e-commerce, która oferuje zarówno hosting, jak i narzędzia do tworzenia sklepów internetowych.

Istnieje wiele innych systemów zarządzania treścią dostępnych na rynku, ale powyższe są uważane za jedne z najbardziej popularnych. Statystyki dotyczące udziału na rynku mogą się różnić w zależności od źródeł, a także od specyficznych branż i regionów.

TOP 5 popularnych systemów zarządzania treścią (CMS) w Polsce

Poniżej przedstawiamy listę pięciu popularnych systemów zarządzania treścią (CMS) w Polsce:

 1. WordPress:
  • Udział na rynku: Około 50-60% stron internetowych w Polsce (według różnych źródeł).
  • WordPress jest bardzo popularnym CMS-em w Polsce ze względu na swoją łatwość użytkowania, dostępność dużej liczby wtyczek i szablonów, a także aktywną społeczność.
 2. Joomla:
  • Udział na rynku: Około 10-20% stron internetowych w Polsce (według różnych źródeł).
  • Joomla jest również popularnym CMS-em w Polsce, zwłaszcza wśród większych firm i organizacji, które wymagają bardziej zaawansowanych funkcji.
 3. Drupal:
  • Udział na rynku: Około 5-10% stron internetowych w Polsce (według różnych źródeł).
  • Drupal jest stosowany głównie w przypadku bardziej zaawansowanych projektów internetowych, takich jak serwisy informacyjne, portale społecznościowe i korporacyjne witryny.
 4. PrestaShop:
  • Udział na rynku: Około 5-10% sklepów internetowych w Polsce (według różnych źródeł).
  • PrestaShop to popularny CMS do prowadzenia sklepów internetowych. W Polsce cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli małych i średnich biznesów.
 5. OpenCart:
  • Udział na rynku: Około 1-5% sklepów internetowych w Polsce (według różnych źródeł).
  • OpenCart jest kolejnym popularnym CMS-em do sklepów internetowych w Polsce. Jest stosunkowo prosty w obsłudze i dostępny w wielu wersjach językowych.

Warto podkreślić, że udziały na rynku mogą się różnić w zależności od źródeł i metodologii badawczych. Opisane powyżej statystyki mają charakter orientacyjny i opierają się na informacjach dostępnych na dzień publikacji tego wpisu.

TOP 5 popularnych systemów zarządzania treścią (CMS) dla sklepów internetowych

Lista kilku popularnych systemów zarządzania treścią (CMS) dedykowanych dla sklepów internetowych:

 1. Magento: Magento jest jednym z najpopularniejszych CMS-ów do sklepów internetowych. Zapewnia zaawansowane funkcje, skalowalność i elastyczność, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla dużych sklepów z szerokim zakresem produktów.
 2. WooCommerce: WooCommerce jest popularnym CMS-em do sklepów internetowych działających na platformie WordPress. Jest łatwy w obsłudze i oferuje szeroki zakres wtyczek, co pozwala na dostosowanie sklepu do indywidualnych potrzeb.
 3. Shopify: Shopify jest platformą e-commerce, która oferuje zarówno hosting, jak i narzędzia do tworzenia sklepów internetowych. Jest łatwy w obsłudze i oferuje różne plany, umożliwiając właścicielom sklepów skalowanie biznesu.
 4. PrestaShop: PrestaShop to popularny CMS do prowadzenia sklepów internetowych. Oferuje szeroką gamę funkcji, a także wiele darmowych i płatnych motywów i wtyczek, które można dostosować do potrzeb sklepu.
 5. OpenCart: OpenCart jest popularnym CMS-em do sklepów internetowych. Jest stosunkowo prosty w obsłudze i oferuje szeroki zakres funkcji, takich jak zarządzanie produktami, płatnościami, dostawą i wiele innych.

Warto zauważyć, że wybór odpowiedniego CMS-a dla sklepu internetowego zależy od indywidualnych potrzeb, budżetu, technicznych wymagań oraz preferencji użytkownika. Każdy z wymienionych CMS-ów ma swoje unikalne cechy i zalety, dlatego warto dokładnie zastanowić się, który z nich najlepiej odpowiada konkretnemu przypadkowi.Zalety i wady CMS

CMS-y mają wiele zalet i korzyści, ale jak każde rozwiązanie, mają również pewne wady. Oto kilka głównych zalet i wad CMS-ów:

Zalety CMS:

 1. Łatwość obsługi: CMS-y są zaprojektowane tak, aby były łatwe w obsłudze, nawet dla osób bez specjalistycznej wiedzy technicznej. Użytkownicy mogą tworzyć, edytować i publikować treści na stronie internetowej bez konieczności programowania.
 2. Szybkie wdrażanie: Dzięki gotowym szablonom, motywom i wtyczkom, CMS-y umożliwiają szybkie wdrożenie stron internetowych. Wiele elementów, takich jak menu, formularze kontaktowe czy galerie, można łatwo dodać za pomocą gotowych modułów.
 3. Skalowalność: CMS-y są elastyczne i skalowalne, co oznacza, że można dodawać nowe funkcje i rozszerzać stronę w miarę rozwoju biznesu. Dzięki temu CMS-y są odpowiednie zarówno dla małych, jak i dużych witryn internetowych.
 4. Społeczność i wsparcie: Popularne CMS-y mają rozbudowane społeczności użytkowników, które oferują wsparcie, porady i rozwiązania problemów. Istnieje również wiele dostępnych materiałów edukacyjnych, tutoriale, fora dyskusyjne i dokumentacja, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemów.
 5. Aktualizacje i zabezpieczenia: Wiele CMS-ów regularnie wydaje aktualizacje, które wprowadzają nowe funkcje i poprawki bezpieczeństwa. To ważne dla utrzymania strony zaktualizowanej i chronionej przed atakami.

Wady CMS:

 1. Ograniczenia w dostosowaniu: W przypadku niektórych CMS-ów, dostosowanie strony do bardzo specyficznych potrzeb może być trudniejsze. Niektóre funkcje mogą wymagać bardziej zaawansowanej wiedzy technicznej lub dostosowania kodu. Szczególne istotne to jest ze względów spełnienia warunków technicznych i optymalizacyjnych Google w zakresie SEO.
 2. Możliwość ograniczenia wydajności: Niektóre CMS-y mogą mieć tendencję do generowania ciężkiego kodu lub korzystać z nadmiernie złożonych procesów, co może wpływać na wydajność strony, zwłaszcza przy dużej liczbie wtyczek i rozszerzeń.
 3. Wymagania techniczne: Pewne CMS-y mogą wymagać specyficznej konfiguracji serwera, co może stanowić wyzwanie dla użytkowników bez doświadczenia w zarządzaniu infrastrukturą internetową.
 4. Uzależnienie od społeczności i rozwoju: Jeśli CMS nie ma aktywnej społeczności i regularnych aktualizacji, może to prowadzić do potencjalnych problemów z bezpieczeństwem i braku dostępu do nowych funkcji.
 5. Koszty dodatkowych rozszerzeń: Choć wiele CMS-ów oferuje wersje podstawowe za darmo, niektóre dodatkowe funkcje i wtyczki mogą być płatne. Koszty te mogą się akumulować, szczególnie w przypadku rozbudowanych projektów.

Podsumowując, CMS-y oferują wiele korzyści, takich jak łatwość obsługi, szybkie wdrażanie i skalowalność. Jednak warto wziąć pod uwagę również ich wady, takie jak ograniczenia dostosowania, wymagania techniczne i potencjalne koszty dodatkowych rozszerzeń.

Na co zwrócić uwagę wybierając CMS

Podczas wyboru CMS-a dla swojej strony internetowej, istnieje kilka kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę. Oto kilka istotnych elementów do uwzględnienia:

 1. Łatwość obsługi: Sprawdź, czy CMS jest intuicyjny w obsłudze i czy interfejs jest przyjazny użytkownikowi. Ważne jest, aby wybrać CMS, który odpowiada Twoim umiejętnościom technicznym i umożliwia łatwe zarządzanie treściami na stronie.
 2. Elastyczność i dostosowanie: Upewnij się, że CMS oferuje wystarczającą elastyczność, aby dostosować stronę do swoich indywidualnych potrzeb. Sprawdź, czy łatwo można modyfikować układ, wygląd i funkcje strony, tak aby pasowały do Twojej wizji i wymagań.
 3. Funkcjonalności i rozszerzenia: Przeanalizuj, czy CMS oferuje potrzebne funkcje, takie jak zarządzanie treściami, e-commerce, blogi, formularze kontaktowe itp. Sprawdź również, czy istnieją dostępne rozszerzenia, wtyczki lub motywy, które mogą rozbudować funkcjonalność CMS-a.
 4. Bezpieczeństwo: Bezpieczeństwo jest kluczowym aspektem. Sprawdź, czy CMS ma dobre wsparcie dla bezpieczeństwa, jak często udostępniane są aktualizacje i poprawki związane z bezpieczeństwem oraz czy istnieje aktywna społeczność i dokumentacja dotycząca bezpieczeństwa.
 5. Skalowalność: Jeśli planujesz rozwijać swoją stronę w przyszłości, upewnij się, że wybrany CMS jest skalowalny i może obsłużyć rosnącą liczbę treści i użytkowników. Sprawdź, czy CMS oferuje narzędzia do skalowania i rozszerzania funkcjonalności.
 6. Wsparcie i społeczność: Zwróć uwagę na dostępne wsparcie techniczne, dokumentację i społeczność użytkowników. Czy istnieje aktywne forum dyskusyjne, poradniki, dokumentacja oraz czy łatwo można znaleźć odpowiedzi na pytania i rozwiązywać problemy związane z CMS-em.
 7. Opinie i referencje: Przeczytaj opinie i referencje użytkowników, aby dowiedzieć się o ich doświadczeniach z danym CMS-em. Warto również skonsultować się z profesjonalistami branżowymi, agencjami internetowymi lub innymi osobami, które mają doświadczenie w zakresie wyboru CMS-a.

Pamiętaj, że wybór CMS-a zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, umiejętności technicznych, celów biznesowych i charakteru projektu. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zrozumieć swoje wymagania i porównać różne opcje, aby wybrać najlepszy CMS dla Twojej strony internetowej.

WEBzona stawia na WordPress & WooCommerce

wordpress woocommerce
Analizując wszystkie ZA i PRZECIW, po wielu latach, jako WEBzona stawiamy na WordPress! Dlaczego? WordPress oferuje dużo więcej zalet w stosunku do innych SMS’ów, szczególnie jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych i sklepów online, a najważniejsze z nich to:

 1. Łatwość obsługi: WordPress jest znany ze swojej prostoty i przyjaznego interfejsu, co sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem dla osób bez specjalistycznej wiedzy technicznej. Możesz łatwo dodawać, edytować i publikować treści na swojej stronie.
 2. SEO-friendly: WordPress ma wiele wbudowanych funkcji, które pomagają w optymalizacji pod kątem SEO. Z przyjaznymi URL-ami, tagami meta, automatycznym generowaniem map witryny i dodatkowymi wtyczkami SEO, można zoptymalizować swoją stronę dla wyszukiwarek.
 3. Wtyczki: WordPress oferuje ogromną liczbę wtyczek, które pozwalają rozszerzyć funkcjonalność Twojej strony. Istnieją wtyczki do prawie każdego zastosowania, od kompleksowych kreatorów podstron po analizę statystyk i integrację z narzędziami marketingowymi. Dzięki wtyczkom nie musimy przeznaczać “miliony monet” i godzin pracy na tworzenie potrzebnej funkcjonalności.
 4. Motywy: Dostępność szerokiego wyboru motywów w WordPress pozwala na szybkie dostosowanie wyglądu swojej strony. Możesz wybrać motyw zgodny z Twoją marką i wizją, a następnie go dostosować do swoich potrzeb. Ogromna ilość darmowych i płatnych motywów umożliwia postawienie rozbudowanej strony www w ciągu kilku minut!
 5. Społeczność i wsparcie: WordPress ma ogromną społeczność użytkowników, co oznacza dostęp do wsparcia technicznego, forum dyskusyjnych, dokumentacji i bezpłatnych materiałów edukacyjnych. Możesz znaleźć odpowiedzi na pytania, dowiedzieć się więcej i uzyskać pomoc od innych użytkowników.
 6. WooCommerce: Jeśli planujesz prowadzić sklep internetowy, WooCommerce to doskonałe rozszerzenie WordPress. Zapewnia ono pełną funkcjonalność e-commerce, taką jak zarządzanie produktami, koszykiem, płatnościami online i wiele innych. Dzięki integracji z WordPress, masz możliwość łatwego tworzenia i zarządzania sklepem online.

Podsumowując, WordPress oferuje łatwość obsługi, optymalizację pod SEO, dostępność wtyczek i motywów, a także potężne narzędzie e-commerce w postaci WooCommerce. To elastyczne i popularne rozwiązanie, które umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi zgodnie z własnymi potrzebami i celami biznesowymi.

P.S. Wiele hejterów WordPressa twierdzi, że nie jest to bezpieczny CMS – to nie jest prawda! O ile są zachowane odpowiednie środki ostrożności i praktyki bezpieczeństwa, np. regularne aktualizacje, bezpieczne hasła, zabezpieczenia i etc, WordPress staje się bezpieczniejszy od wielu nawet autorskich systemów!
Artykuł WEBzona
Ten wpis nt. popularnych CMS jest napisany przez WEBzona z wykorzystaniem AI. Podziel się wiedzą – dodaj swój artykuł na blogu WEBzona!
5/5 - (3 votes)
Udostępnij w swojej sieci!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Shopping cart close