WEBzona

BONUS: Kupon 1200 PLN na kampanie Google Ads

Edytory CMS WordPress – Gutenberg, Classic, Elementor

edytory wordpress

WordPress, będący jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (CMS) na świecie, od dawna pełni kluczową rolę w budowaniu stron internetowych. Jego ogromna popularność wynika z prostoty obsługi, rozbudowanej funkcjonalności, np. łatwej optymalizacji pod SEO, elastyczności oraz wsparcia społeczności, co sprawia, że jest dostępny dla różnych grup użytkowników, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych programistów. Jednym z kluczowych elementów w pracy z WordPressem jest wybór odpowiedniego edytora, który pozwoli skonstruować atrakcyjną i funkcjonalną stronę. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym edytorom CMS WordPress, z ich unikalnymi cechami i zaletami, które mogą zadowolić różne potrzeby użytkowników.

Główne / popularne edytory CMS WordPress

WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (CMS), i istnieje wiele edytorów i narzędzi związanych z jego redagowaniem treści. Przedstawiamy kilka głównych edytorów CMS WordPress:

Gutenberg Editor (Domyślny edytor WordPressa)

Gutenberg w WordPress to nowy edytor treści, który został wprowadzony w wersji 5.0 WordPressa. Opiera się na blokach i oferuje bardziej interaktywny sposób tworzenia treści. Nazwany został na cześć Johanna Gutenberga, wynalazcy druku z ruchomą czcionką, ponieważ jest to ogromna zmiana w sposobie, w jaki treści są tworzone i edytowane w WordPressie.

Przed wprowadzeniem Gutenberg Editora, użytkownicy WordPressa korzystali głównie z klasycznego edytora tekstu opartego na tzw. “TinyMCE”. Gutenberg wprowadza bardziej zaawansowane narzędzia do tworzenia treści, oparte na tzw. “blokach”. Każdy element treści, taki jak paragraf, obraz, nagłówek czy cytowanie, jest teraz traktowany jako oddzielny blok, co ułatwia manipulację i projektowanie strony.

Gutenberg Editor wprowadza nowy sposób tworzenia i edycji treści, który jest bardziej wizualny i interaktywny. Bloki mogą być łatwo przesuwane, dodawane i modyfikowane, co umożliwia bardziej elastyczne zarządzanie stroną internetową bez konieczności korzystania z kodu HTML lub CSS.

To ważna zmiana dla użytkowników WordPressa, ponieważ wprowadza nowoczesne narzędzia do tworzenia treści, umożliwiające bardziej zaawansowane i atrakcyjne projekty stron internetowych. Jednak niektórzy użytkownicy mogą wymagać pewnego czasu, aby dostosować się do nowego interfejsu, zwłaszcza jeśli byli przyzwyczajeni do wcześniejszego edytora WordPressa.

Classic Editor

Classic Editor w WordPressie to tradycyjny edytor treści, który był standardowym narzędziem do edycji treści przed wprowadzeniem Gutenberg Editora. Kiedy WordPress zaktualizował się do wersji 5.0 i wprowadził Gutenberg jako nowy edytor, wielu użytkowników było zaskoczonych zmianą i nie każdy natychmiast przeszedł na nowy interfejs. Dlatego też został utrzymany Classic Editor jako opcja dla tych, którzy woleliby kontynuować korzystanie z tradycyjnego edytora.

Classic Editor oferuje bardziej konwencjonalne narzędzia edytorskie, takie jak pasek narzędziowy TinyMCE, z którego użytkownicy są przyzwyczajeni z wcześniejszych wersji WordPressa. Pozwala on na łatwe formatowanie tekstu, wstawianie obrazów, linków, list, tabel i innych elementów treści bez konieczności korzystania z bloków, które są charakterystyczne dla Gutenberg Editora.

Aby używać Classic Editora:

 • Wtyczka Classic Editor: Po zainstalowaniu i aktywowaniu wtyczki Classic Editor, WordPress automatycznie przechodzi z Gutenberg Editora na Classic Editor.

 • Wybór domyślnego edytora: W ustawieniach WordPressa (Ustawienia -> Pisanie), użytkownicy mogą wybrać, czy chcą korzystać z Gutenberg Editora, Classic Editora lub przełączać między nimi.

Classic Editor jest nadal wspierany, aby umożliwić użytkownikom kontynuowanie korzystania z bardziej tradycyjnego interfejsu, jeśli tego potrzebują. To rozwiązanie pomogło złagodzić przejście do nowego edytora dla tych, którzy wolą zachować wcześniejszy sposób edycji treści.

Elementor

Elementor to popularny edytor stron internetowych typu drag-and-drop dla platformy WordPress. Jest to narzędzie, które umożliwia użytkownikom projektowanie stron internetowych bez konieczności korzystania z kodowania. Elementor oferuje intuicyjny interfejs wizualny, który pozwala użytkownikom przeciągać i upuszczać różne elementy na stronie, dostosowywać ich wygląd i układ, a następnie natychmiast oglądać rezultaty.

Poniżej przedstawimy kilka kluczowych cech Elementora:

 • Interfejs typu drag-and-drop: Elementor umożliwia łatwe dodawanie, usuwanie i dostosowywanie elementów strony internetowej za pomocą interfejsu typu drag-and-drop (przeciągnij i upuść). Użytkownicy mogą bez problemu manipulować blokami treści, nagłówkami, stopkami, obrazami, tekstem, przyciskami i wieloma innymi elementami.

 • Gotowe bloki i szablony: Elementor dostarcza setki gotowych bloków i szablonów, które użytkownicy mogą wykorzystać jako bazę do budowy swoich stron. To oszczędza czas i pozwala na szybkie tworzenie profesjonalnie wyglądających projektów.

 • Widok na żywo (Live Preview): Wszelkie zmiany wprowadzane za pomocą Elementora są widoczne natychmiast w trybie czasu rzeczywistego. Użytkownicy mogą zobaczyć, jak ich strona wygląda, gdy pracują nad nią, co ułatwia dostosowywanie projektu.

 • Zaawansowane opcje stylizacji: Elementor oferuje zaawansowane opcje stylizacji, które pozwalają na dostosowywanie niemal każdego aspektu strony, w tym kolorów, czcionek, marginesów, wypełnień itp.

 • Responsywność: Edytor automatycznie dostosowuje strony do różnych rozmiarów ekranów, co zapewnia responsywność na urządzeniach mobilnych i tabletach.

 • Integracje z innych wtyczek: Elementor jest kompatybilny z wieloma innymi wtyczkami WordPress, co pozwala użytkownikom rozszerzać funkcjonalności swoich stron.

Elementor jest ceniony zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych użytkowników WordPressa ze względu na jego prostotę obsługi, bogate funkcje i możliwość tworzenia zaawansowanych projektów stron internetowych.
Inne / dodatkowe edytory CMS WordPress

 1. Beaver Builder: To kolejny edytor typu drag-and-drop, który ułatwia tworzenie niestandardowych układów stron. Beaver Builder oferuje interfejs, który jest prosty w obsłudze, a jednocześnie potężny.
 2. Divi Builder: Jest to edytor wizualny stworzony przez Elegant Themes specjalnie dla ich motywu Divi. Divi Builder pozwala na łatwe dostosowywanie stron poprzez przeciąganie i upuszczanie elementów.
 3. Oxygen Builder: To rozbudowany edytor, który umożliwia pełną kontrolę nad strukturą i wyglądem strony. Jest bardziej zaawansowany niż niektóre inne edytory i jest często wybierany przez doświadczonych użytkowników.
 4. Visual Composer: To inny popularny edytor typu drag-and-drop, który oferuje liczne funkcje i moduły do łatwego projektowania stron.

Podsumowanie

W dzisiejszym dynamicznym świecie Internetu wybór właściwego edytora CMS WordPress staje się kluczowy dla efektywnej pracy nad stronami internetowymi. Od klasycznego edytora, przez nowoczesne rozwiązania typu drag-and-drop, po zaawansowane narzędzia wizualne, WordPress oferuje różnorodność opcji, z których każda ma swoje miejsce i zastosowanie. Ostateczny wybór zależy od preferencji użytkownika, poziomu doświadczenia oraz specyfiki projektu. Niezależnie od tego, czy ktoś ceni prostotę, czy też poszukuje zaawansowanych możliwości projektowania, edytory CMS WordPress dostarczają narzędzi, które pozwalają rozwijać się w dynamicznym środowisku tworzenia stron internetowych.

Artykuł WEBzona
Ten wpis nt. popularnych CMS jest napisany przez WEBzona z wykorzystaniem AI. Podziel się wiedzą – dodaj swój artykuł na blogu WEBzona!
5/5 - (3 votes)
Udostępnij w swojej sieci!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Shopping cart close