WEBzona

BONUS: Kupon 1200 PLN na kampanie Google Ads

Augmented staff – czym jest ten rodzaj wsparcia IT?

Augmented staff

W dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie w branży IT ma rozszerzalność zespołu. Każda organizacja, niezależnie od wielkości, korzysta z narzędzi informatycznych, aby zwiększyć swoją efektywność, usprawnić komunikację i zautomatyzować procesy. Złożoność tych systemów sprawia jednak, że ich obsługa i utrzymanie wymaga specjalistycznej wiedzy, której czasem brakuje w ramach danej organizacji. Tu z pomocą przychodzi koncepcja augmented staff — jednej z wielu form outsourcingu IT.

Augmented staff – co to takiego?

Augmented staff, czyli poszerzony personel, to model biznesowy, który polega na tym, że firma zewnętrzna dostarcza dodatkowe zasoby ludzkie do wsparcia istniejącego zespołu IT. Może to obejmować:

  • programiści,
  • analitycy danych,
  • administratorzy sieci,
  • menedżerowie projektów IT.

Celem wdrożenia outsourcingu informatycznego związanego z “wynajmowaniem” specjalistów IT jest poszerzenie możliwości i umiejętności zespołu , zwiększenie efektywności i elastyczności, a także skrócenie czasu realizacji projektów.

Augmented Staff a outsourcing IT – co warto wiedzieć?

Outsourcing IT jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem, które pozwala firmom na skupienie się na swojej głównej działalności, pozostawiając obsługę IT zewnętrznym specjalistom. Wyróżniamy wiele form outsourcingu: dedykowany zespół (całkowity outsourcing), wynajmowanie pojedynczych specjalistów na konkretny projekt (freelancing), czy też wykorzystanie usług chmury obliczeniowej (cloud computing).

Augmented staff to specyficzna forma outsourcingu, która różni się od innych tym, że zasoby zewnętrznej firmy są w pełni zintegrowane z istniejącym zespołem IT. Dostarczają nie tylko konkretnych usług, ale również wiedzy i doświadczenia, które mogą być wykorzystane do dalszego rozwoju firmy i projektów.

Można powiedzieć, że taka forma outsourcingu IT funkcjonuje podobnie, jak rozszerzanie zespołu wewnętrznego, czyli team extension. To odpowiedź na wyzwania projektów IT, do których potrzebne jest zaspokojenie dodatkowych zasobów programistów.

Zalety augmented staff – jakie korzyści niesie dla firm?

Zastosowanie modelu outsourcingu IT, czyli augmented staff przynosi wiele korzyści.

  • Pozwala na elastyczne skalowanie zasobów. Jeżeli pojawia się nowy projekt, który wymaga specjalistycznej wiedzy, nie ma potrzeby zatrudniania nowych pracowników na pełny etat. Wystarczy wynająć zewnętrzną firmę na okres realizacji projektu.
  • Dostęp do specjalistów z różnych dziedzin pozwala na szybsze i skuteczniejsze rozwiązywanie problemów. Zespół augmented staff może przekazać swoją wiedzę i doświadczenie istniejącym pracownikom, co przyczynia się do długoterminowego rozwoju firmy.
  • Outsourcing w tej formie redukuje koszty. Zatrudnianie pełnoetatowych specjalistów IT jest kosztowne, a dodatkowo wymaga inwestycji w szkolenia i rozwój. W przypadku modelu augmented staff, koszty są zdecydowanie niższe, a dodatkowo są one łatwiejsze do przewidzenia, ponieważ zazwyczaj są to stałe opłaty za usługę.

Mimo wielu zalet model augmented staff niesie ze sobą pewne wyzwania i ryzyka. Przede wszystkim, jest to związane z koniecznością dobrania dopasowanej do potrzeb firmy outsourcingowej. Nieodpowiedni wybór może prowadzić do problemów z jakością usług, a także do konfliktów kulturowych i komunikacyjnych.

Prowadzenie projektów IT a outsourcing usług – jaką funkcję pełni model augmented staff?

Augmented staff to efektywna forma outsourcingu IT, która pozwala na elastyczne dostosowanie zasobów do bieżących potrzeb firmy. W tym modelu zewnętrzna firma nie zastępuje istniejącego zespołu IT, ale go uzupełnia, dostarczając specjalistyczną wiedzę i umiejętności.

Właściwie zastosowany outsourcing, może przyczynić się do zwiększenia efektywności i redukcji kosztów, choć niesie ze sobą również pewne wyzwania i ryzyka. Kluczowe jest dokonanie świadomego wyboru partnera outsourcingowego i jasne określenie warunków współpracy – to gwarancja sukcesu i sprawniejszego prowadzenia projektów biznesowych w branży IT.
Artykuł sponsorowany
Ten wpis nt. augmented staff jest sponsorowany. Podziel się wiedzą – dodaj swój artykuł na blogu WEBzona!

5/5 - (1 vote)
Udostępnij w swojej sieci!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Shopping cart close