WEBzona

BONUS: Kupon 1200 PLN na kampanie Google Ads

Domain Authority – co to jest i jak go budować?

Autorytet domeny (DA)

Podniesienie Domain Authority (DA) to istotny cel dla wielu witryn internetowych, szczególnie dla tych, które dążą do osiągnięcia lepszych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Im wyższa wartość Domain Authority (wcześniej Page Rank), tym większe szanse na uzyskanie lepszych pozycji w SERP.

Wzrost Domain Authority wymaga starannego planowania i działań, które przyczyniają się do wzmocnienia autorytetu i zaufania witryny. W niniejszym artykule przyjrzymy się praktycznym wskazówkom, które mogą pomóc w podniesieniu Domain Authority. Omówimy różne strategie, które można zastosować, aby zwiększyć autorytet swojej domeny, takie jak tworzenie wartościowych treści, budowanie zdrowej sieci linków, optymalizacja struktury witryny, budowanie autorytetu marki i analiza konkurencji.

Przeanalizowanie i wdrożenie tych praktycznych wskazówek może przynieść pozytywne efekty i pomóc w osiągnięciu wyższego Domain Authority. Dzięki temu witryna będzie miała większą szansę na lepsze pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania, co przyczyni się do zwiększenia widoczności i ruchu na stronie. Przejdźmy teraz do szczegółowych wskazówek, które mogą pomóc w podnoszeniu Domain Authority.

Domain Authority – co to jest?

“The domain authority of a website describes how important the site is for a specific targeted subject area [and] relevance with respect to … search words..”

Dr. Ulrich Scholten w Ventureskies

Domain Authority (DA) to metryka opracowana przez firmę Moz, która służy do oceny siły i autorytetu domeny w wyszukiwarkach internetowych. Skala DA wynosi od 1 do 100, gdzie wyższa wartość oznacza większy autorytet domeny. Metryka ta jest przydatna w porównywaniu autorytetu różnych domen oraz w określaniu, jak dobrze mogą się one pozycjonować w wynikach wyszukiwania.

Moz oblicza Domain Authority na podstawie wielu czynników, takich jak liczba i jakość linków wskazujących na stronę, autorytet domen tych linkujących, struktura witryny, jakość treści i wiele innych. Algorytm obliczania DA jest tajny i nie jest publicznie dostępny.

Wartości Domain Authority są aktualizowane regularnie przez Moz i mogą się zmieniać w czasie w zależności od zmian w czynnikach wpływających na ocenę autorytetu domeny. Metryka ta jest przydatna dla marketerów i specjalistów SEO do analizowania i porównywania różnych stron internetowych pod względem ich potencjału w pozycjonowaniu w wyszukiwarkach.

Jak obliczany jest Domain Authority?

Dokładne algorytmy używane do obliczania Domain Authority (DA) nie są publicznie dostępne. Moz wykorzystuje szeroki zakres czynników i wskaźników, które mogą wpływać na ocenę autorytetu domeny.

Oto kilka czynników, które prawdopodobnie są brane pod uwagę przy obliczaniu Domain Authority:

 1. Liczba i jakość linków wskazujących na stronę: Jakość i ilość linków zarówno dofollow jak i nofollow, które wskazują na stronę, są istotnym czynnikiem. Linki z wiarygodnych, wysokiej jakości stron mają większy wpływ na DA niż linki z mniej znaczących źródeł. Warto sprawdzać i usuwać toksyczne linki!
 2. Autorytet domen wskazujących: Linki pochodzące z domen o wysokim autorytecie mają większą moc w podnoszeniu Domain Authority niż linki z mniej autorytarnych stron.
 3. Struktura witryny i wewnętrzne linkowanie: Dobrze zorganizowana struktura witryny i odpowiednie wewnętrzne linkowanie mogą wpływać na DA. Jasna hierarchia stron, łatwość nawigacji i spójne linkowanie wewnętrzne mogą przyczynić się do wyższej wartości DA.
 4. Ogólna jakość i autorytet witryny: Czynniki takie jak wiek domeny, jakość treści, zaangażowanie użytkowników, obecność na mediach społecznościowych i ogólna reputacja witryny mogą mieć wpływ na Domain Authority.

W skrócie, główne metryki w tym obliczeniu obejmują:

 • Liczba domen odsyłających wskazujących na witrynę
 • Autorytet każdej domeny odsyłającej
 • Follow vs. nofollow linki kierujące do strony (linki przychodzące)
 • Follow vs. nofollow linki kierujące poza witrynę (linki wychodzące)
 • Liczba linków wychodzących z każdej domeny odsyłającej
 • Całkowita liczba linków zwrotnych prowadzących do witryny
 • Liczba odsyłających adresów IP wskazujących na witrynę
 • Liczba odsyłających podsieci wskazujących na witrynę

Należy pamiętać, że Domain Authority jest relatywną metryką, porównującą autorytet domeny do innych witryn w sieci. Możliwe, że zmiany w algorytmie Moz i innych czynnikach zewnętrznych mogą mieć wpływ na wartość DA w czasie.

Warto również zauważyć, że Domain Authority to metryka stworzona przez Moz i nie jest bezpośrednio związana z algorytmami wyszukiwarek, takimi jak Google. Jest to jedna z wielu metryk, które można używać jako wskaźnika ogólnej siły domeny, ale nie jest to jedyny czynnik decydujący o pozycjonowaniu w wynikach wyszukiwania. John Mueller zapytany o to czy DA jest czynnikiem rankingowym powiedział:

“Nie używamy Domain Authority. Zwykle staramy się, aby nasze wskaźniki były jak najbardziej szczegółowe, czasami nie jest to takie proste, w takim przypadku patrzymy na rzeczy nieco szerzej (np. rozmawialiśmy o tym w odniesieniu do niektórych starszych aktualizacji jakości).”

John Mueller via Twitter

Jak budować Domain Authority?

Domain Authority (DA) to metryka opracowana przez firmę Moz, która wskazuje na ogólną siłę i autorytet domeny w wyszukiwarkach internetowych. Wyższa wartość Domain Authority oznacza większe szanse na uzyskanie lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Oto kilka strategii, które mogą pomóc w budowaniu Domain Authority:

 1. Twórz wysokiej jakości, wartościowe treści: Publikuj regularnie na swojej stronie treści, które są unikalne, interesujące i pomocne dla twojej grupy docelowej. Warto tworzyć treści optymalizowane pod kątem słów kluczowych, które są popularne w Twojej branży. To przyciągnie użytkowników i zwiększy szanse na zdobycie naturalnych linków wskazujących na Twoją stronę.
 2. Buduj naturalne linki: Linki wskazujące na Twoją stronę są istotne dla wzrostu Domain Authority. Skup się na budowaniu zdrowej i naturalnej sieci linków. Możesz to osiągnąć poprzez tworzenie interesujących treści, które będą udostępniane przez innych, lub poprzez prowadzenie działań marketingowych, takich jak gościnne wpisy na innych stronach lub udział w branżowych wydarzeniach.
 3. Optymalizuj strukturę witryny i wewnętrzne linkowanie: Upewnij się, że twoja struktura witryny jest logiczna i intuicyjna dla użytkowników i wyszukiwarek. Pamiętaj o wewnętrznym linkowaniu, aby umożliwić łatwe przemieszczanie się po stronie i ułatwić indeksowanie przez roboty wyszukiwarek.
 4. Skup się na budowaniu autorytetu marki: Im większy autorytet Twojej marki, tym większe szanse na zdobycie naturalnych linków i zwiększenie Domain Authority. Zbuduj swoją markę poprzez budowanie relacji z klientami, angażowanie się w społeczności online, udział w branżowych wydarzeniach i publikowanie w renomowanych mediach.
 5. Monitoruj swoje wyniki i działania konkurencji: Regularnie monitoruj swoje wyniki w zakresie Domain Authority i analizuj, jakie działania przynoszą najlepsze rezultaty. Sprawdzaj również Domain Authority swoich konkurentów, aby zidentyfikować, jakie strategie mogą być skuteczne w Twojej branży.

Warto pamiętać, że budowanie Domain Authority jest procesem czasochłonnym i wymaga cierpliwości. Koncentruj się na dostarczaniu wartości dla użytkowników, a wysoka wartość Domain Authority będzie wynikiem tych działań.

Jak sprawdzić swój Domain Authority?

Aby sprawdzić wartość swojego Domain Authority, możesz skorzystać z narzędzi dostępnych online, takich jak Moz Link Explorer, MozBar, Ahrefs lub SEMrush. Poniżej przedstawiam kilka sposobów, jak możesz to zrobić:

 1. Moz Link Explorer: Przejdź na stronę Moz Link Explorer (https://moz.com/link-explorer) i wpisz adres swojej domeny w pole wyszukiwania. Po przetworzeniu danych, otrzymasz informacje na temat Domain Authority, Page Authority (PA) oraz inne istotne wskaźniki.
 2. MozBar: Jeśli zainstalujesz darmowe rozszerzenie MozBar dostępne dla przeglądarek Chrome i Firefox, będziesz mógł widzieć Domain Authority na stronach, które odwiedzasz. Po zainstalowaniu rozszerzenia, wystarczy otworzyć stronę i sprawdzić pasek narzędziowy MozBar, aby zobaczyć informacje o Domain Authority.
 3. Ahrefs: Ahrefs to popularne narzędzie SEO, które oferuje wiele przydatnych informacji o domenach, w tym Domain Authority. Przejdź na stronę Ahrefs Site Explorer (https://ahrefs.com/site-explorer), wpisz adres swojej domeny i otrzymasz szczegółowe dane, w tym wartość Domain Authority.
 4. SEMrush: SEMrush to kolejne popularne narzędzie SEO, które oferuje wszechstronne informacje na temat domen, w tym Domain Authority. Wejdź na stronę SEMrush (https://www.semrush.com), zaloguj się na swoje konto, wpisz adres swojej domeny w narzędziu “Domain Overview”, a następnie otrzymasz informacje o Domain Authority i innych wskaźnikach.

Warto zauważyć, że różne narzędzia mogą wykazywać nieco różne wartości Domain Authority ze względu na różnice w metodologii obliczania. Dlatego zaleca się porównywanie wartości z różnych narzędzi dla lepszego zrozumienia ogólnego autorytetu Twojej domeny.

Analiza praktyczna Domain Authority w ramach Core Update Google

“Na podstawie analizy ponad 30 stron internetowych z różnych branż pod katem stabilności pozycji w okresie core update google z września 2022:
google core update

tutaj była zapowiedź: https://searchengineland.com/googles-new-helpful-content-update-targets-sites-creating-content-for-search-engines-first-387237
tutaj potwierdzenie wdrożenia: https://searchengineland.com/google-helpful-content-update-is-now-done-rolling-out-387832
tutaj podsumowanie: https://searchengineland.com/google-september-2022-core-update-rollout-is-now-complete-388235

strony zawierające konkretne informacje dot. wiarygodności, doświadczenia, eksperckości oraz klarownie i wyczerpująco odpowiadające na zapytanie użytkownika, nie odnotowały spadków. Natomiast strony bez tych danych odnotowały spadki nawet mając bardzo rozbudowane [opisowo] oferty i artykuły! Nie dotyczy to poszczególnych podstron (autorytet strony), tylko całej witryny (autorytet domeny i stron łącznie)! Wygląda więc na to, że google wdrożył algorytm “holistyczny”, który mocniej klasyfikuje witrynę pod katem E-E-A-T (https://developers.google.com/search/docs/fundamentals/creating-helpful-content?hl=pl#get-to-know-e-a-t-and-the-quality-rater-guidelines) i ustawia taką domenę na wyższych pozycjach w stosunku do witryn nawet nieznacznie lepiej zoptymalizowanych pod kątem nasycenia frazami kluczowymi, backlinkami i ilością contentu. Dzisiaj, budowanie Domain Authority nie jest więc już tylko zakresem SEO’wym, ale też biznesowym i brandowym.”

Dymitr Saniukiewicz, Ekspert ds. Marketingu Internetowego z ponad 10 letnim doświadczeniem w SEO

Artykuł WEBzona
Ten wpis nt. Domain Authority jest napisany przez WEBzona z wykorzystaniem AI. Podziel się wiedzą – dodaj swój artykuł na blogu WEBzona!
5/5 - (2 votes)
Udostępnij w swojej sieci!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Shopping cart close