WEBzona

BONUS: Kupon 1200 PLN na kampanie Google Ads

Decydujesz się na dropshipping? Zbadałeś rynek i obliczyłeś ROI?

ROI

Czym jest dropshipping oraz o zaletach i wadach dropshippingu opisałem w poprzednim artykule, gdzie przeprowadziłem przykładową analizę jednej z hurtowni dropshippingowej. Starałem się być bezstronny w sprawozdaniu, ponieważ doszedłem do wniosku, że nie ma idealnej hurtowni, która by nie była szybko oblężona konkurencją, przez co kawałek chleba startującego w tym biznesie przedsiębiorcy mógł by być bardzo ciężki do zdobycia. Stąd też w podsumowaniu zawarłem informację, że przebicie się z ofertą jest możliwe, jednak dużym kosztem.

Zanim więc zdecydujesz się na dropshipping odpowiedź sobie na pytanie: czy walka z dużą konkurencją dropshippingową, dysponującą dużym budżetem na SEO i SEM jest dla Ciebie ok?

Jeśli tak, to w sumie nie ma większego znaczenia którą hurtownię wybrać, bo większość oferuje niezoptymalizowane pod kątem SEO produkty. Można wziąć kilka produktów z wielu hurtowni – z mniejszą konkurencją i mniejszą SEO-optymalizacją. W efekcie można szybciej pozyskać klientów, jednak z mniejszą prowizją, ponieważ droższe produkty są bardziej oblężone przez konkurentów i cieszą się mniejszym zainteresowaniem u klientów. Tutaj nie ma reguły – zawsze są pewne “za” i pewne “przeciw”. Jedno jest pewne – będzie dużo, bardzo dużo pracy bez gwarancji dobrych efektów. Dodam z własnego doświadczenia, że z 10 produktów tylko 1 lub 2 cieszą się większym zainteresowaniem u klientów i właśnie te produkty są najbardziej konkurencyjne – bo konkurencja wie o co chodzi.

Jeśli nie, to warto:

  • obliczyć ROI (ang. return on investment, zwrot z inwestycji),
  • zbadać rynek i target,
  • przeprowadzić prognozowanie,
  • zaplanować strategię,
  • stworzyć plan biznesowy,

i dopiero wtedy decydować się na start w biznesie. Powinieneś wykonać ten pierwszy krok: ROI & Strategia & Priorytety, o czym wspominam w Konsultacje SEO/SEM. Żeby sprzedawać produkty lub usługi wcale nie trzeba mieć strony www lub e-sklepu! To tak naprawdę jest już kolejny etap, kiedy jest gwarancja sukcesu.

Przykład: optymalizuję pod SEO i pozycjonuję sklep internetowy, który oferuje zestawy narzędzi do nauki szycia chirurgicznego. Otworzyli go 2 lekarze, ponieważ im takich narzędzi brakowało w trakcie studiów. Sprzedaż jest prowadzona już nie pierwszy rok, a sklep internetowy został otworzony dopiero w tym roku. Zanim go otworzyli – sprzedawali te narzędzia z polecenia, w mediach społecznościowych, na portalach ogłoszeniowych i etc. Teraz dopiero, jak już wiadome jest, że jest popyt i mała konkurencja, zaczynają inwestować w reklamę Google Ads i SEO/Pozycjonowanie.

Na tym przykładzie chcę pokazać, że zanim zdecydujemy się na poważne kroki w biznesie, warto dopracować te podstawy związane z analityką i planowaniem biznesowym. Wówczas możesz inwestować w biznes, który będzie dla Ciebie przyjemnością i przede wszystkim będzie opłacalny nie tylko finansowo, ale też i czasowo.

Na potwierdzenie powyższego zaznaczę, że często spotykam się z klientami, którzy nie zbadali rynek, otworzyli sklepy internetowe lub strony usługowe i okazało się, że ich usługi lub produkty nie cieszą się zainteresowaniem, są nieopłacalne lub zbyt popularne na rynku… Między innymi dlatego co trzecia młoda firma upada w ciągu 1 roku, a po 5 latach – 70% firm!
Artykuł WEBzona
Podziel się wiedzą – dodaj swój artykuł na blogu WEBzona!
5/5 - (2 votes)
Udostępnij w swojej sieci!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Shopping cart close