E-marketing w organicznych wynikach wyszukiwania Google jest bardzo złożoną dyscypliną, ponieważ sposobów na zdobycie widoczności w Internecie jest wiele, każda branża jest inna, potrzeby użytkowników znacząco się różnią, a Google nieustannie zmienia swój algorytm… Jednak skuteczne SEO / pozycjonowanie stron www & sklepów internetowych wcale nie musi być takie trudne, o ile uwzględnimy podstawowe kryteria, o których poniżej.
Na poprawę widoczności strony www/e-sklepu w Google wpływa ponad 200 czynników, które nawzajem korelują ze sobą, co tworzy ogromną liczbę kombinacji. Możemy je pogrupować wg poniższego schematu.
SEO-optymalizacja techniczna
Aspekty techniczne – kod strony www, infrastruktura serwerowa, dyrektywy dla robotów, struktura strony (indeksacja robotem Google).
- Podstawą jest oczywiście szybkość ładownia strony, wersja RWD, brak rażących błędów w witrynie oraz brak wirusów.
- Ważna jest spójność podglądowa. Estetyczna, bogata w treści strona, powinna być tak widziana również przez roboty.
- Google nie może mieć zablokowany dostęp do istotnych zasobów strony oraz powinien mieć jasną ścieżkę nawigacji.
SEO-optymalizacja kontentowa (treści)
Kontent (treść) – zasoby witryny internetowej, teksty, słowa kluczowe umieszczone w obrębie strony www, w meta danych, tytułach, nagłówkach, adresach URL, altach obrazków i etc (konkretne zapytania użytkowników).
- Struktura strony musi być przyjazna dla użytkownika, użyteczna, a nawigacja wspierać poruszanie się między zasobami.
- Zarządzanie architekturą informacji oraz treści (bez plagiatu i duplikacji) z dobrze dobranymi tematami i słowami kluczowymi (np. wg Plannera Słów Kluczowych), to klucz do wartościowego ruchu.
Pozycjonowanie
Linki (linkbuilding) – hiperłącza, odnośniki hipertekstowe z innych domen z jakościowym Page Rankiem (autorytet strony i domeny).
- Część linków Google może nie brać pod uwagę, a w przypadku niektórych, to drobne niuanse mogą zdecydować, czy linki wpłyną na wyższe pozycje strony, czy jednak przyczynią się do otrzymania kary od Google (aktualnie, niskiej jakości linki są częściej ignorowane niż karane).
- W celu uniknięcia kary od Google należy zastosować bezpieczną taktykę linkowania wewnętrznego i zewnętrznego (wskazany jest rozsądny umiar anchor tekstów).
User Experience / User Interface
Personalizacja i UX/UI – maksymalizacja użyteczności strony www/e-sklepu (personalizowanie informacji – dopasowanie do potrzeb użytkowników).
- Użytkownik powinien otrzymać dokładnie to, czego poszukuje (również zgodnie z targetem, np. wiek, płeć, likalizacja itd). Niby prosty i zrozumiały warunek, a jednak często ignorowany nie tylko w kwestii UI/UI, ale również w reklamach Google Ads (tytuły reklam informują o czym innym, niż jest faktycznie).
- Już teraz czynniki behawioralne (związane z zachowaniami użytkowników) brane są pod uwagę w algorytmach reklam, niedługo będzie to standardem również dla organicznych wyników wyszukiwania w Google.
- Kwestie wydłużenia czasu spędzonego na stronie www, ograniczenia współczynnika odrzuceń i wyjść są niezwykle istotne – jeśli strona jest szybko opuszczana to powinna zostać przesunięta w dół i ustąpić miejsce bardziej użytecznym zasobom. Również dotyczy to wysokich wyników wyszukiwania (TOP), które mają niski CTR (meta-tytuł i meta-opis). *Subiektywnie uważam, że popularne ostatnio pozycjonowanie szerokie pod tym właśnie kątem może zaszkodzić pozycji strony www w naturalnych wynikach wyszukiwania, dlatego powinno być wykonane rzeczowo i kompleksowo.
Należy zadbać o wszystkie powyższe czynniki w odpowiednich proporcjach. Coraz powszechniejsze zastosowanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego oznacza, że algorytmy wykorzystujące wyżej opisane rozwiązania będą działać coraz efektywniej.