WEBzona

BONUS: Kupon 1200 PLN na kampanie Google Ads

Outsourcing marketingu – wszystko, co warto o nim wiedzieć

outsourcing marketingu webzona

Marketing to bardzo ważny element zarządzania firmą, którego w dobie rosnącej konkurencji na rynku nie można pominąć. Odpowiednio zaplanowane działania oraz podążanie za trendami jest często kluczowe w osiągnięciu sukcesu. W ostatnich latach coraz rosnącą popularnością cieszy się outsourcing marketingu. Coraz więcej firm decyduje się oddać działania marketingowe w ręce firmy zewnętrznej. Dlaczego tak jest? Co wyróżnia tę usługę?

Outsourcing marketingu – czym jest i kiedy warto z niego skorzystać?

Outsourcing marketingu polega na oddelegowaniu zadań związanych z marketingiem do firmy zewnętrznej, która nie jest bezpośrednio związana z naszym przedsiębiorstwem. Agencja marketingowa lub inny podmiot, któremu zleca się działania marketingowe, charakteryzuje się zwykle dużym doświadczeniem w zakresie marketingu oraz cechuje ją ścisłe, specjalistyczne ukierunkowanie na zagadnienia związane z reklamą.

Zarządzanie marketingiem w firmach może przybierać formę trzech modeli:

  • W pierwszym z nich, marketingiem zarządza określony zespół wewnętrzny. To wiąże się zwykle z większymi nakładami związanymi z powierzchnią w biurze, zatrudnieniem specjalistów oraz regularnymi szkoleniami podnoszącymi kwalifikacje zespołu.
  • Drugim modelem jest outsourcing marketingu częściowy. Polega na oddelegowaniu części wąskich, specjalistycznych zadań specjalistom z firm zewnętrznych. W tym rodzaju outsourcingu marketingu często korzysta się z usług agencji marketingowych oraz freelancerów.
  • Trzeci model to outsourcing marketingu całkowity w którym całość zadań związanych z marketingiem oddelegowuje się firmie zewnętrznej. Wówczas jedna agencja marketingowa zajmuje się prowadzeniem strony www/e-sklepu, planowaniem strategii marketingowej, pozycjonowaniem, obsługą social mediów oraz innymi aspektami związanymi z reklamą.

Na outsourcing marketingu zwykle decydują się niewielkie przedsiębiorstwa, dla których nieopłacalne jest utrzymanie osobnego działu zajmującego się marketingiem, kupowanie specjalistycznych narzędzi marketingowych, podnoszenie kwalifikacji pracowników marketingu itd. Zlecenie outsourcingu marketingu profesjonalnej firmie zewnętrznej to dobry pomysł także w tych przypadkach, kiedy konkurencja na rynku jest duża, a marketing będzie wymagał kompleksowych i rozbudowanych działań zgodnych z nowymi wymogami i trendami na rynku.

Korzyści, jakie niesie ze sobą outsourcing marketingu

Outsourcing marketingu staje się coraz bardziej popularny i zaczyna z niego korzystać stale rosnąca liczba firm. Jakie korzyści płyną z zastosowania tego rozwiązania?

  • Marketing w rękach specjalistów – korzystając z usług firmy zewnętrznej, możemy mieć pewność, że działania reklamowe zostały oddane w ręce wykwalifikowanych ekspertów ze specjalistycznym oprogramowaniem i narzędziami reklamowymi. W agencjach marketingowych pracują osoby, które mają na co dzień styczność z wieloma firmami z różnorodnych branż. To sprawia, że ich warsztat pracy oraz wiedza są mocno rozbudowane, a ich kampanie reklamowe skuteczne.
  • Możliwość skupienia na własnym rozwoju – outsourcing marketingu pozwala skupić się przedsiębiorstwu na własnym rozwoju. Czas, jaki należałoby poświęcić na reklamę, można wykorzystać na poszerzenie oferty, szkolenia personelu, podniesienie jakości oraz opracowanie nowej strategii.
  • Oszczędności – outsourcing marketingu to również niższe koszty. Usługa marketingowa w profesjonalnej agencji to zwykle znacznie mniejsze wydatki niż te, poniesione na zatrudnienie specjalisty oraz wyposażenie go w odpowiednie narzędzia pracy. Specjalistyczne oprogramowanie służące do analiz marketingowych to bardzo duży wydatek, który w perspektywie obsługi jednego przedsiębiorstwa zwykle się nie opłaca.
  • Wykorzystanie w marketingu aktualnych trendów – rynek zmienia się bardzo dynamicznie i także w marketingu pojawiają się trendy, za którymi warto podążać. Korzystając z usług agencji reklamowej mamy gwarancję, że prowadzone działania wpisują się w aktualne trendy reklamowe. Śledzenie nowych branżowych praktyk i innowacyjnych pomysłów to jedno z głównych zadań specjalisty od marketingu. Dzięki temu prowadzone kampanie są skuteczne i przynoszą spodziewany efekt.

Outsourcing marketingu: agencja reklamowa czy freelancer?

Po zdecydowaniu się na outsourcing marketingowy wielu przedsiębiorców staje przed pytaniem: co wybrać? Korzystanie z usług agencji reklamowej czy jednego freelancera? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Wszystko zależy od tego, jak wiele działań marketingowych należy wykonać. Jeśli przedsiębiorstwo jest niewielkie, a Internet nie należy do jego głównych źródeł dochodu, korzystanie z usług agencji reklamowej może okazać się zbyt kosztowne. Wówczas świetnie sprawdzi się freelancer lub lokalne przedsiębiorstwo marketingowe, które skupi swoje działania na reklamie w środowisku lokalnym.

W większych przedsiębiorstwach, które swój biznes opierają o działania w Internecie, korzystanie z usług profesjonalnej agencji może okazać się najbardziej korzystne i efektywne. Konkurencja w Internecie jest duża, dlatego kompleksowe, odpowiednio zaplanowane działania będą kluczowe w osiągnięciu zamierzonego celu.

Outsourcing e-marketingu WEBzona

Zoptymalizuj koszty, zwiększ zyski – wybierz outsourcing marketingu internetowego Agencji Interaktywnej WEBzona i zaistniej w Internecie, zdobywając klientów i wyprzedzając konkurencję!

Outsourcing e-marketingu: OFERTA

Artykuł WEBzona
Podziel się wiedzą – dodaj swój artykuł na blogu WEBzona!
5/5 - (1 vote)
Udostępnij w swojej sieci!

1 Comments

  1. Specjalnie nie poszukiwałem, ale to pierwszy wpis o Outsourcing e-marketingu, który czytam na polskojęzycznych stronach. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Shopping cart close