WEBzona

BONUS: Kupon 1200 PLN na kampanie Google Ads

Popularne języki programowania – checklista

webdeweloper pisze kod programistyczny

Języki programowania są kluczowym narzędziem, które umożliwia programistom tworzenie oprogramowania i rozwiązywanie problemów za pomocą komputera. Języki programowania dostarczają reguł składniowych i semantycznych, które umożliwiają tworzenie instrukcji, które komputer może zrozumieć i wykonać. Istnieje wiele różnych języków programowania, z których każdy ma swoje unikalne cechy, zastosowania i społeczności programistyczne. Wybór odpowiedniego języka zależy od potrzeb, rodzaju projektu i preferencji programisty. Języki programowania ewoluują wraz z rozwojem technologii, wprowadzając nowe funkcje, paradygmaty programowania i narzędzia. Zrozumienie podstawowych koncepcji i aspektów języków programowania jest kluczowe dla każdego, kto chce zgłębić sztukę programowania i tworzenia oprogramowania.

Co to jest język programowania?

Język programowania to formalny system symboliczny, który służy do tworzenia, opisywania, interpretowania i wykonywania programów komputerowych. Jest to zestaw reguł składniowych i semantycznych, które określają strukturę i znaczenie konstrukcji językowych, umożliwiając programistom pisanie instrukcji dla komputera.

Język programowania umożliwia programistom wyrażanie swoich pomysłów i algorytmów w sposób zrozumiały dla maszyny. Poprzez składnię języka, programiści mogą definiować zmienne, instrukcje warunkowe, pętle, funkcje i wiele innych konstrukcji, które umożliwiają programowi wykonywanie różnych operacji.

Języki programowania mogą być niskopoziomowe, czyli blisko związane z architekturą komputera, lub wysokopoziomowe, które są bardziej abstrakcyjne i bardziej zrozumiałe dla człowieka. Istnieje wiele różnych języków programowania, z różnymi zastosowaniami i obszarami specjalizacji.

W skrócie, język programowania to narzędzie, które umożliwia programistom tworzenie programów komputerowych poprzez opisanie ich instrukcjami, aby osiągnąć określone cele i zadania.

Najpopularniejsze języki programowania

W celu uzyskania najświeższych danych statystycznych roku na temat popularności języków programowania, warto sprawdzać takie źródła jak Stack Overflow Developer Survey, GitHub Statystyki, TIOBE Index, Redmonk Ranking, czy raporty różnych firm konsultingowych i badawczych, które regularnie publikują analizy popularności języków programowania na podstawie dostępnych danych i trendów w branży.

Oto przykłady popularnych języków programowania, które są szeroko stosowane w branży IT:

 1. JavaScript: Jest używany zarówno po stronie klienta, jak i po stronie serwera do tworzenia interaktywnych stron internetowych i aplikacji webowych.
 2. Python: Jest używany w dziedzinie analizy danych, uczenia maszynowego, automatyzacji zadań, tworzenia aplikacji webowych i wielu innych obszarach.
 3. Java: Jest wykorzystywany w różnych dziedzinach, takich jak rozwój oprogramowania dla przedsiębiorstw, aplikacje mobilne, gry, systemy wbudowane i wiele innych.
 4. C#: Jest językiem programowania związanym z platformą .NET i jest często używany do tworzenia aplikacji biznesowych na platformie Windows.
 5. C++: Jest często wybierany do zadań o dużej wydajności, takich jak tworzenie systemów operacyjnych, gier komputerowych, silników graficznych i innych.
 6. PHP: Jest popularnym językiem programowania do tworzenia stron internetowych i aplikacji webowych, szczególnie w kontekście serwerów Apache i tworzenia dynamicznych witryn.
 7. TypeScript: Jest rozszerzeniem języka JavaScript, które dodaje statyczną typizację. Jest powszechnie używany w projektach Angular i aplikacjach webowych wymagających większej pewności typów.
 8. Ruby: Jest często stosowany w tworzeniu stron internetowych i aplikacji webowych, a także znany jest z popularnego frameworka Ruby on Rails.
 9. Swift: Jest językiem programowania stworzonym przez Apple do tworzenia aplikacji na iOS, macOS, watchOS i tvOS. Jest coraz bardziej popularny wśród programistów mobilnych.
 10. Go: Jest językiem programowania opracowanym przez Google, który jest znany ze swojej wydajności, prostoty i skali. Jest często stosowany w tworzeniu aplikacji sieciowych i rozwiązań backendowych.

popularne języki programowania ikonki

Oczywiście istnieje wiele innych popularnych języków programowania, takich jak Swift (dla tworzenia aplikacji na platformy Apple), Go, Kotlin, TypeScript i wiele innych. Wybór odpowiedniego języka programowania zależy od Twoich zainteresowań, celów i wymagań projektu. Poniżej wykaz rozszerzony wg alfabetu:

 1. ABAP
 2. ActionScript
 3. Ada
 4. ALGOL
 5. Apex
 6. APL
 7. Assembly
 8. AWK
 9. Bash
 10. BASIC
 11. C
 12. C#
 13. C++
 14. COBOL
 15. ColdFusion
 16. D
 17. Dart
 18. Delphi
 19. Elixir
 20. Elm
 21. Erlang
 22. F#
 23. Fortran
 24. Go
 25. Groovy
 26. Haskell
 27. Haxe
 28. HTML/CSS
 29. Java
 30. JavaScript
 31. Julia
 32. Kotlin
 33. Lisp
 34. Lua
 35. MATLAB
 36. Objective-C
 37. Pascal
 38. Perl
 39. PHP
 40. PL/SQL
 41. PowerShell
 42. Prolog
 43. Python
 44. R
 45. Ruby
 46. Rust
 47. SAS
 48. Scala
 49. Scheme
 50. Scratch
 51. Shell
 52. Smalltalk
 53. SQL
 54. Swift
 55. Tcl
 56. TypeScript
 57. Vala
 58. VB.NET
 59. Visual Basic
 60. WebAssembly
 61. Wolfram Language (Mathematica)
 62. XSLT

Czy HTML i CSS są językami programowania?

HTML (HyperText Markup Language) i CSS (Cascading Style Sheets) są dwoma kluczowymi technologiami wykorzystywanymi do tworzenia stron internetowych. Chociaż HTML i CSS są często uważane za języki programowania, technicznie rzecz biorąc, są to języki znaczników i stylów, które służą do strukturyzowania i prezentacji treści na stronie internetowej.

 • HTML jest językiem znaczników, który definiuje strukturę i zawartość strony internetowej. Za pomocą elementów HTML, takich jak nagłówki, paragrafy, listy, obrazy i linki, można określić, jakie informacje i elementy mają być wyświetlane na stronie.
 • CSS natomiast jest językiem stylów, który definiuje wygląd i układ elementów HTML na stronie. Za pomocą CSS można kontrolować kolory, czcionki, rozmiary, marginesy, tła i wiele innych aspektów prezentacji strony. CSS umożliwia oddzielenie treści od prezentacji, co ułatwia utrzymanie spójnego wyglądu strony i dostosowywanie jej do różnych urządzeń i mediów.

HTML i CSS są często używane razem w procesie tworzenia stron internetowych. HTML definiuje strukturę treści, a CSS dostarcza wytycznych dotyczących prezentacji tych treści. W połączeniu z językiem JavaScript, który dodaje interaktywność i dynamiczne zachowanie, HTML i CSS stanowią podstawę większości stron internetowych.

Mimo że HTML i CSS nie są w pełni uważane za języki programowania, są nieodłącznymi elementami tworzenia stron internetowych i są ważnymi narzędziami dla programistów front-endowych, którzy zajmują się tworzeniem interfejsów użytkownika.Informacje dodatkowe

Istnieje wiele innych aspektów, które warto wiedzieć na temat języków programowania. Poniżej kilka dodatkowych ważnych informacji:

 1. Typy języków programowania: Języki programowania można podzielić na wiele kategorii i typów. Istnieją języki niskiego poziomu, takie jak asembler i języki wysokiego poziomu, takie jak Python czy Java. Istnieją również języki kompilowane i interpretowane, a także języki ogólnego przeznaczenia i języki specjalistyczne.
 2. Paradigmy programowania: Języki programowania różnią się również w stosowanych paradoksach programowania. Niektóre popularne paradigmy to programowanie proceduralne, programowanie obiektowe, programowanie funkcyjne i programowanie logiczne. Wybór odpowiedniej paradigmy może wpływać na sposób rozwiązywania problemów i strukturę programu.
 3. Frameworki i biblioteki: Wiele języków programowania ma bogate ekosystemy frameworków i bibliotek, które ułatwiają tworzenie aplikacji. Frameworki dostarczają struktur i gotowe rozwiązania dla konkretnych dziedzin, np. Django dla Pythona czy Angular dla JavaScriptu. Biblioteki z kolei oferują gotowe moduły i narzędzia, które można wykorzystać w projekcie.
 4. Rozwój języków programowania: Języki programowania nie są statycznymi bytami. Nowe języki są tworzone, istniejące języki są ulepszane, a starsze języki mogą być mniej popularne. Ważne jest śledzenie rozwoju języków programowania, ich nowych wersji, dodawanych funkcji, wsparcia dla nowych technologii i trendów w branży.
 5. Społeczność i zasoby: Języki programowania mają zazwyczaj duże społeczności programistów, które dzielą się wiedzą, doświadczeniem i tworzą różnego rodzaju zasoby, takie jak fora, blogi, kursy online, dokumentacje i repozytoria kodu. Wykorzystywanie tych zasobów może pomóc w nauce i rozwoju umiejętności programistycznych.
 6. Narzędzia deweloperskie: Oprócz samego języka programowania istnieje wiele narzędzi deweloperskich, takich jak IDE (środowiska programistyczne), edytory kodu, debuggery, systemy kontroli wersji i automatyzacja budowy. Znajomość i umiejętność korzystania z tych narzędzi może znacznie ułatwić proces programowania.

Programowanie jest dynamicznym i nieustannie rozwijającym się obszarem, dlatego warto być otwartym na naukę i śledzenie nowych trendów i technologii.
Artykuł WEBzona
Ten wpis nt. popularnych języków programowania jest napisany przez WEBzona z wykorzystaniem AI. Podziel się wiedzą – dodaj swój artykuł na blogu WEBzona!
5/5 - (1 vote)
Udostępnij w swojej sieci!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Shopping cart close