WEBzona

BONUS: Kupon 1200 PLN na kampanie Google Ads

„Dekalog” optymalizacji artykułów pod SEO

content SEO

Poniżej prezentujemy instrukcję w formie “Dekalogu”, tj. 10 głównych punków, które należy wykonać optymalizując artykuły na blogu. Tak wykonana optymalizacja poskutkuje nie tylko wzrostem pozycjonowanych fraz kluczowych, ale też wzrostem autorytetu witryny oraz pozytywnie wpłynie na całokształt ruchu organicznego, wynagradzając wysoką jakością leadów i konwersji.

① Używaj frazy kluczowe w tytule, śródtytułach (H2-H3) oraz w treści, podlinkowując kluczowe podstrony Twojej witryny wg strategii SEO

Planując nowe treści wewnętrzne lub zewnętrze (przydatne narzędzia: https://answerthepublic.com/ lub https://app.neilpatel.com/en/ubersuggest/content_ideas), staraj się dodawać frazy kluczowe w tytule (H1), śródtytułach (H2-H6) i w treści w autentycznej formie wg strategii SEO (WAŻNE!). Wyróżnij frazy kluczowe (np. pogrubienie) i dodaj do 4 kotwic (link) na frazę kluczową kierując na docelową stronę (link SERP). Używaj synonimy i frazy powiązane semantycznie. Możesz uzupełnić kontent o dodatkowe dwu-, trzyczłonowe frazy kluczowe (z volumenem wyszukiwań od 100 m-c). Volumeny fraz możesz sprawdzić w takich narzędziach jak np.: Planer Słów Kluczowych, Keyword Tool, Senuto, Semrush, Archrefs i etc.

Szablon strategii SEO – przykład:

szablon strategii SEO

② Zadbaj o odpowiednią długość artykułu

Twój artykuł nie może być krótki i przesadnie długi (średnio ok 3000-7000 znaków ze spacjami). Ważne, żeby artykuł był zwięzły, czytelny i przejrzysty i co też ważne – intencjonalny, wyczerpujący i informacyjny (bez „lania wody”). Wskazane jest również odniesienie się do eksperckich i wiarygodnych źródeł, badań, statystyk, opinii autorytetów i etc.

Poznaj warunki Google do tworzenia treści przydatnych, rzetelnych i ukierunkowanych na użytkowników.

③ Dostosuj tytuł i zajawkę / meta-title i meta-description

Tytuł artykułu powinien zawierać frazę kluczową i ok 40-65 znaków ze spacjami długości, a opis (zajawka) ok 120-170 znaków ze spacjami i perswazyjnie przekonywać do przeczytania artykułu. Meta-dane w WordPress można edytować z pomocą dedykowanych wtyczek wordpress, np. Yoast SEO.

④ Pamiętaj o formatowaniu treści

Bardzo istotną kwestią jest odpowiednie formatowanie treści i fraz kluczowych (akapity, nagłówki, pogrubienia, kursywy, podkreślenia, wypunktowania, zdjęcia i etc). Dobrze sformatowany tekst nie tylko jest bardziej użyteczny i klarowny dla odbiorców, ale również jest wyżej pozycjonowany w wyszukiwarce. Zadbaj też o stylistykę, ortografię i poprawną interpunkcję. Weryfikację poprawności lingwistycznej sprawdzisz z pomocą np. Language Tool

⑤ Opisz ilustracje

Zdjęcia, gify, filmiki i etc. powinny zawierać poprawny tytuł (a nie ciąg niezwiązanych znaków), np. słowo kluczowe, które zostanie zastosowane jako “alt” (tekst alternatywny), z pomocą którego użytkownicy trafią na artykuł z galerii zdjęć Google. Odchudzić ilustracje bez utraty jakości można z pomocą np. Tinypng (optymalizacja zdjęcia: szerokość maks. 1900 px, waga do 100 KB).⑥ Dodawaj linki rozsądnie

Artykuł powinien zawierać linki wewnętrzne „anchor teksty”, tj. podlinkowane frazy kluczowe do oferty. Można również linkować wewnętrznie do innych artykułów, które zawierają te same lub zbliżone „anchor teksty” celem przenoszenia „link juice” i pozycjonowania fraz kluczowych. Warto używać maksymalnie 4 linki dofollow w ramach artykułu (4×25% link juice).

W przypadku linkowania do zewnętrznych stron www, należy dodawać atrybuty target=”_blank” rel=”noreferrer noopener nofollow”, żeby nie przekazywać „link juice” na zewnętrzne domeny.

P.S. Jeśli zewnętrzna domena ma wyższy authority score od naszego tj. np. >40 (np. domeny rządowe), można nie dodawać „nofollow”. Authority Score można sprawdzić np. tutaj: Semrush, Archrefs, Moz.

⑦ Unikaj plagiatu jak ognia

Nawet częściowo splagiatowana treść, zdjęcia, filmiki itd. może spowodować nie tylko karę algotytmiczną od Google (zazwyczaj Google po prostu wyżej pozycjonuje splagiatowany kontent z domeny z wyższym autorytetem i bardziej wyczerpującym kontentem), ale również karę grzywny na rzecz okradzionego autora, a nawet ograniczenie bądź pozbawienie wolności do lat 3. Plagiat można sprawdzić np. płatnym narzędziem „Plagiator”.

⑧ Wezwij do działania

Nie zapomnij dodać w artykule call to action (wezwanie do działania), żeby sprowokować czytającego do podjęcia działania, które przyniesie oczekiwany skutek (lead/konwersję).

⑨ Zindeksuj artykuł w Google Search Console

Google może długo indeksować artykuł, proces można przyśpieszyć zgłoszając artykuł do indeksacji w GSC, tj. wklejamy nowy url w wyszukiwarkę GSC i potwierdzamy chęć indeksacji klikając w przycisk „Poproś o zindeksowanie”.

⑩ Udostępnij i pozyskaj dodatkowych ruch

Warto udostępniać artykuły w mediach społecznościowych, robić odnośniki na forach, dodawać zajawki w katalogach i na innych stronach www (nie kopiować artykuł w całości, tylko pisać zajawkę z odnośnikiem, żeby uniknąć duplikacji treści). Dzięki temu pozyskamy dodatkowy ruch, a więc nie tylko potencjalnych klientów, ale również więcej klików na frazy kluczowe z kontentu artykułu, tj. wsparcie pozycjonowania fraz kluczowych.

P.S. Można ostrożnie wesprzeć się sztuczną inteligencją, która świetnie sprawdza się pod kątem wsparcia merytorycznego, np.: Chat GPT. Wystarczy poprawnie skonstruować zapytanie, a odpowiedź robota uzupełnić i sformatować w ramach uzupełnienia artykułu. Wyniki będą zaskakująco dobre!

Strategia SEO

Potrzebujesz pomocy z utworzeniem strategii SEO?

Zamów kontakt

Artykuł WEBzona
Podziel się wiedzą – dodaj swój artykuł na blogu WEBzona!
5/5 - (3 votes)
Udostępnij w swojej sieci!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Shopping cart close