WEBzona

BONUS: Kupon 1200 PLN na kampanie Google Ads

Pozycjonowanie sklepów, e-commerce – czym różni się od pozycjonowania małej strony?

mężczyzna pracujący na laptopie

Nie można ukryć, że ruch pochodzący z darmowych wyników wyszukiwania jest jednym z ważniejszych, jeśli zależy nam na pozyskaniu klientów do naszego sklepu internetowego. Pozycjonowanie e-commerce pozwala na stałe wzmacnianie tego ruchu, co przekładać się będzie na zwiększoną sprzedaż. Warto jednak wiedzieć, jak tego dokonać i czym działania te różnią się od pozycjonowania małej strony.

Czym jest pozycjonowanie sklepów, e-commerce?

Pozycjonowaniem sklepów internetowych nazwać możemy długotrwały proces, który ma za zadanie podniesienie pozycji sklepu na konkretne słowa kluczowe i frazy, w darmowych wynikach w wyszukiwarce Google’a. Efektem podjętych działań jest zwiększona widoczność danego sklepu i większy ruch organiczny. 

Pozycjonowanie e-commerce to szersze spojrzenie nie tylko techniczne, ale również zapewnienie wartościowej treści na stronie, poprawne opisy produktów i ich skategoryzowanie, dzięki czemu sklep może odnotować wyższy współczynnik konwersji. O tym, w jaki sposób prowadzić działania pozwalające na zwiększenie widoczności e-commerce online, przeczytasz poniżej. 

Znaczenie audytu SEO i fraz kluczowych

Chcąc przeprowadzić skuteczne działania związane z pozycjonowaniem sklepu, należy wykonać skrupulatny audyt SEO, dzięki któremu wskazać można na błędy, niedociągnięcia i kwestie do poprawy lub uzupełnienia. Wynik audytu pozwala także na wdrożenie odpowiedniej strategii pozycjonowania sklepu internetowego, która powinna przynieść jak najwięcej korzyści. 

Nie bez znaczenia jest również wytypowanie konkretnych fraz kluczowych, które opisują biznes i stronę www. W tym celu warto korzystać ze specjalistycznych narzędzi jak Ahrefs czy Senuto, dzięki którym wytypowanie tych słów będzie znacznie uproszczone. 

Czym pozycjonowanie e-commerce różni się od pozycjonowania małej strony?

Pozycjonowanie e-commerce to szereg działań, które znacząco różnią się od pozycjonowania mniejszych stron internetowych. Poniżej kilka przykładów, co jest szczególnie istotne przy pozycjonowaniu e-commerce:

  • czas ładowania sklepu internetowego — im użytkownik lub potencjalny klient dłużej czeka na załadowanie się danego sklepu, tym jest większa szansa na to, że prędko ją opuści, a pamiętajmy, że szybkość ładowania strony jest jednym z czynników rankingowych Google’a,
  • responsywność sklepu internetowego — poprawne wyświetlanie na różnych typach urządzeń jest ważnym aspektem wpływającym na pozycję w wyszukiwarce,
  • struktura sklepu internetowego — stosowanie odpowiednich nagłówków (H1) w kategoriach, jak i samych produktach, właściwe opisy grafik, tzw. ALT-y obrazków, dzięki którym roboty indeksujące Google są w stanie dostarczyć użytkownikowi informację, co znajduje się na obrazku,
  • content marketing — tworzenie dokładnych opisów kategorii i produktów, rozbudowa bloga, a także współpraca z zewnętrznymi wydawcami,
  • stosowanie linkowania wewnętrznego — umieszczanie linków w tekstach blogowych, odnośników do produktów czy kategorii.

Dużą i widoczną różnicą jest również liczba podstron, na których wdrażane są praktyki SEO. Małe strony mają najczęściej kilka odnośników, przykładowo o nas, kontakt czy oferta, natomiast sklepy internetowe posiadające w swoim asortymencie, nieraz, tysiące produktów, będą miały tych podstron o wiele więcej.

Pozycjonowanie e-commerce nie polega na wdrożeniu działań jedynie na stronie głównej. Wręcz przeciwnie, sklepy internetowe powinny mieć bardzo dobrze dopracowane podstrony, szczególnie kategorie produktów. Chcąc pozycjonować e-commerce, warto pamiętać, że jest to jedna z najbardziej skutecznych form reklamy online, która w odpowiednim czasie przynosi spore korzyści.

Jak widać, działania polegające na pozycjonowaniu sklepów internetowych powinny być przeprowadzane niezwykle skrupulatnie, bez pomijania podstron czy kategorii. Mniejsze strony internetowe, z uwagi na inną funkcję, pozycjonuje się w inny sposób, z wykorzystaniem innych narzędzi i sposobów.
Artykuł sponsorowany
Ten wpis nt. pozycjonowania strony jest sponsorowany. Podziel się wiedzą – dodaj swój artykuł na blogu WEBzona!
5/5 - (1 vote)
Udostępnij w swojej sieci!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Shopping cart close