Czy webmasterzy, którzy tworzą strony internetowe lub e-sklepy muszą znać się na SEO? Nie muszą. Zresztą optymalizacja witryny pod SEO wymaga dodatkowej pracy, czasu oraz przede wszystkim aktualnej wiedzy, zgodnej z wymogami przeglądarek.
Niestety w wyniku takiego podejścia strona internetowa/e-sklep Klienta wyświetla się bardzo nisko w organicznych wynikach wyszukiwania, przez co Klient nie może pozyskać wartościowych leadów. Konsekwencją jest brak sprzedaży produktów lub usług i konieczność ponownej rekonstrukcji i SEO-optymalizacji strony www lub e-sklepu.
Załączam więc kilka SEO-wskazówek dla programistów, które warto uwzględnić przy tworzeniu/modyfikacji stron www i e-sklepów z akcentem na WordPress:
Każda strona/podstrona powinna zawierać unikalne meta tagi w tym H1, H2, H3, gdzie H1 – to najważniejsza fraza kluczowa na danej podstronie, H2-H6 kolejno mniej kluczowe, uzupełniające.
Tytuły podstron oraz H1-H6 nie powinny zawierać duplikatów.
Każda podstrona powinna zawierać unikalny meta-tytuł i meta-opis (najlepiej z możliwością edycji w Yoast SEO – WordPress).
Linki powinny być krótkie, zawierać najważniejsze kategorie i słowa kluczowe dot. określonej podstrony. W przypadku WooCommerce warto usuwać dodatkową (dodaje się automatycznie) część linku w kategoriach.
Indeksacja wersji deweloperskich jest podstawowym błędem WEB-deweloperów. Wszelkie strony testowe, szkice i podstrony nieprodukcyjne powinny zawierać “noindex”.
W sytuacji duplikacji podstron lub linków filtrujących należy ustawić adres kanoniczny.
Błędem jest indeksowanie kolejnych stron stronicowania, należy dodać noindex do robots.txt.
Szczególnie w przypadku sklepów internetowych warto dodać dane strukturalne zgodnie ze specyfikacją schema.org.
Przekierowania adresów URL powinny być maksymalnie bezpośrednie, bez dodatkowych ogniw, tworzących pętle przekierowań. Oczywiście stosować właściwe przekierowanie, tj. stałe 301, lub czasowe 302.
W razie stosowania hreflangów trzeba pamiętać o tagach powrotnych. W sytuacji z Multiwordpressem warto pomyśleć o subdomenach na osobnych WordPressach lub użyć wtyczki: Multisite Language Switcher.
Każda grafika powinna posiadać “alt” (tekst alternatywny), najlepiej edytowany z poziomu kokpitu (media WordPress).
Tytuły poszczególnych ofert, kategorii i tagów warto podlinkować jako zwykły tekst.
Wskazówki co do szybkości strony: skrócić czas odpowiedzi serwera, zmniejszyć CSS i JavaScript, wyeliminować blokujący renderowanie kod JavaScript i CSS z części strony widocznej na ekranie… (warto sprawdzić w GTmetrix lub WG W3C Validator).
- WordPress (optymalizacja zdjęć): WP Smush lub EWWW Image Optimizer
- WordPress (czyszczenie bazy danych ze zbędnych zapytań): Optimize Database after Deleting Revisions
- WordPress (czyszczenie cache): WP Super Cache lub W3 Total Cache
- WordPress (zmniejszenie rozmiaru HTML, JS, CSS): Autooptimize
- WordPress (optymalizacja ładowania plików JS): Async JavaScript lub Scripts to Footer
Walidatory do weryfikacji:
- PageSpeed Insights bazujący obecnie na danych z Lighthouse
- Webpagetest.org
- GTMetrix
- Pingdoom
Powinna być jedna wersja strony w wyszukiwarce (przekierowanie 301) – bez www, bez index.php/html, bez IP.
Zgodnie z nowymi standardami Google, strona powinna być z certyfikatem ssl (https), np. Let’s Encrypt – Free SSL/TLS Certificates.
Do wszystkich linków wychodzących (zewnętrznych) należy dodać: target=”_blank” rel=”nofollow noopener”.
Utworzyć/nie blokować dostępu do sitemap.xml oraz robots.txt, w tym nie blokować arkusze CSS lub skrypty JS (np.: /wp-content/plugins; /wp-content/themes; /wp-content/cache;).
Mapki lokalizacji: mapy Google wykorzystać na zasadzie shortcode (wtyczki WordPress) lub “Open Street map” jako alternatywę (jeśli wymagana będzie karta płatnicza). Dodatkowo warto dodać przycisk “Jak dojadę” (z opcją wprowadzonego adresu docelowego).
Oczywiście standardem jest również wersja RWD strony.
Brak aktualizacji WordPressa, wtyczek lub motywu strony www może być powodem hakowania witryny. Należy jednak pamiętać, że aktualizacje mogą przynieść niekorzystne zmiany i nadpisać wprowadzone wcześniej zmiany w kodzie.