Na temat plagiatu treści już pialiśmy w artykule “Kary i szkody na skutek splagiatowanej treści“. W niniejszym artykule natomiast porównamy czy warto udostępniać własne artykuły na innych stronach internetowych.
Udostępnienie artykułów na innych stronach internetowych – ROI
Generalnie udostępnienie artykułów z własnego bloga jest jak najbardziej wskazane i z pewnością przynosi dużo dobrego zarówno dla własnej strony internetowych (Page Rank, pozycje SEO itd.) jak i w ramach promocji całej firmy. Jednak przekopiowanie treści na inną stronę www może przynieść filtr od Google (czyli obniżenie pozycji strony w organicznych wynikach wyszukiwania – co jest bardzo realne) lub ban od Google (czyli usunięcie strony z przeglądarki Google – raczej mało wiarygodne, ale możliwe). Szczegóły dostępne są w poradniku Google.
W związku z tym, jeśli jednak chcemy rozpowszechniać artykuły z własnego bloga na innych stronach www, warto sparafrazować artykuł (żeby nie było duplikacji/kopii treści) i/lub dodać cześć artykułu z informacją, że reszta znajduje się na naszym blogu. Jednocześnie warto śledzić zmiany w statystykach naszej strony oraz jeśli pojawią się niepokojące zmiany w statystykach dot. indeksu strony (Google Search Console), wówczas należy zastosować odpowiednie działania, żeby uniknąć kary od Google – czyli usunąć udostępniony artykuł.
Dodatkowo warto obliczyć ROI (ang. return on investment, zwrot z inwestycji) z takiej inwestycji czasowo-zasobowej, tj. czy rzeczywiście ta strona internetowa, na której udostępnimy nasz artykuł może pomóc nam w pozyskaniu wartościowych leadów/Klientów. W tym celu należy zweryfikować np. w Google Analytics ilość pozyskanych (nowych) użytkowników z określonego źródła wraz z weryfikacją współczynnika odrzuceń i średnim czasem trwania sesji.
Przykład: w roku 2018 opublikowaliśmy 1 artykuł w serwisie JustGeek i pozyskaliśmy 0,01% nowych użytkowników na naszą stronę www (3 osoby) ze współczynnikiem odrzuceń 22,22%, czyli de facto 2,5 osoby. Opłaca się ryzykować (SEO) i udostępniać artykuły?!
Oczywiście JustGeek jest tylko przykładem, inne serwisy mniej lub bardziej tematyczne mogą generować duży ruch i warto na nich publikować wzmianki o naszych artykułach – o czym w dalszej części wpisu.
Warunki SEO – udostępnienie artykułów na innych stronach www
Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na udostępnienie artykułów z naszej strony www na innych stronach internetowych, wówczas warto zadbać o spełnienie 2 rzeczy:
- W celu uniknięcia obustronnej kary algorytmicznej, strona udostępniająca nasze artykuły powinna oznaczyć artykuł metatagiem: Rel Canonical lub noindex!
- Strona udostępniająca nasze artykuły powinna dodać aktywny link (dofollow) na naszą stronę!
Udostępnienie w mediach społecznościowych oraz linki na innych serwisach (Page Rank od 3 pkt) do artykułu na naszej stronie internetowej – są wskazane! 🙂
P.S. Niestety linki z mediów społecznościowych nie mają bezpośredniego wpływu na SEO (jak również linki sponsorowane Google Ads), ale mogą wpływać na SEO/Pozycjonowanie w sposób pośredni.