WEBzona

BONUS: Kupon 1200 PLN na kampanie Google Ads

Podstawy Marketingu Internetowego

internet

Internet – co to jest?

Internet to sieć komputerowa (powstała na styku pracowników naukowych i wojskowych), tj. wiele połączonych ze sobą komputerów, które przesyłają między sobą informacje cyfrowe (wiadomości, pliki i etc.).

internet

Wyszukiwarka – co to jest?

Wyszukiwarka internetowa to usługa internetowa, tj. strona internetowa realizująca odnajdywanie w Internecie (wśród bazy adresów różnych stron internetowych, utrzymywanej przez właściciela wyszukiwarki, na jego własnych komputerach) informacji według podanych przez użytkownika słów kluczowych.

Nie należy mylić wyszukiwarki z PRZEGLĄDARKĄ, która jest programem komputerowym lub mobilnym służącym do pobierania i wyświetlania stron internetowych oraz odtwarzania plików multimedialnych (np. Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Microsoft Internet Explorer, Opera, Apple Safari).

seo sem google wyszukiwarka

wyszukiwarka google komórka

wyniki wyszukiwania google

Wyszukiwarka Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie, w tym w Polsce “gugluje” 98% użytkowników Internetu. W niektórych krajach lokalnie działają lokalne wyszukiwarki, np. w Czechach dominuje Seznam.cz, w Rosji funkcjonuje Yandex.ru, natomiast w Chinach istnieje cenzurowany Baidu.com.Jak działa wyszukiwarka Google

KROK 1: Skanowanie (algorytmy/roboty)

KROK 2: indeksowanie/dodawanie do rejestru

KROK 3: Wyświetlanie wyników wyszukiwania (organiczne czyli SEO / płatne czyli Google Ads)

*Dokładny (oficjalny) opis znajduje się w Google Search Console

algorytmy google

Najważniejsze algorytmy:

  • PageRank (PAGE AUTHORITY/DOMAIN AUTHORITY) – algorytm weryfikujący moc i popularność strony internetowej (nieoficjalne istniejący).
  • Kung Fu Panda – algorytm odpowiadający za jakość treści, którą ocenia pod względem unikalności, oryginalności i wartości (ilość zzs, plagiat, duplikacja, ).
  • Pingwin – algorytm walczący ze spamem i przeciwdziałający wszelkim objawom nieetycznego działania dot. wymiany linków (ilość i jakość linków).
  • Koliber – algorytm optymalizujący wyszukiwanie lokalne (algorytm gołąb + mapy) i zrozumienie długich fraz (lang tail) z możliwością wyświetlania wyników bezpośrednio w wynikach wyszukiwania.

 

Statystyka przeglądania wyników wyszukiwania

Wiele badań wykazało, że współczynnik klikalności (CTR) znacznie wzrasta wraz ze wzrostem pozycji w wynikach wyszukiwania. W rzeczywistości, około 90% wszystkich kliknięć dokonywanych jest na pierwszej stronie wyników wyszukiwania (tzw. TOP 10). Podobnie jak wartości współczynnika CTR wzrastają coraz bardziej na wyższych pozycjach, znacząco zwiększa się również trudność osiągnięcia topowych pozycji.

Każdy wzrost pozycji w rankingu wymaga coraz to większego nakładu pracy, gdzie 5 topowych pozycji jest bardzo konkurencyjnych. Osiągnięcie najwyższych pozycji zależy od wielu czynników, wewnętrznych i zewnętrznych, ale w każdym przypadku mocne wyniki działań SEO opierają się na bardzo dobrze zoptymalizowanej technicznie, dostępnej dla wyszukiwarek witrynie internetowej. Bez tego fundamentu jakiekolwiek inne działania optymalizacyjne czy pozycjonujące nie będą satysfakcjonująco skuteczne.

TOP 10

 

Jak zaistnieć w Internecie?

Strona Internetowa

Strona internetowa (strona www) to dokument HTML udostępniony w Internecie przez serwer WWW (czyli program komputerowy świadczący usługi na rzecz innych programów komputerowych). Strona internetowa składa się z Hostingu (udostępnienie miejsca na pracującym bez przerwy, podłączonym do internetu komputerze), domeny (ciąg nazw systemu Domain Name System – nazwy głównej oraz końcówki) oraz oprogramowania (WordPress, Joomla, Drupal i etc.).

strona internetowa

SEM (SEO/PPC), SMM

SEM (Search Engine Marketing) – marketing w wyszukiwarkach internetowych, ogół działań promocyjnych w Internecie.

online marketing

SEM zawiera w sobie SEO/pozycjonowanie (search engine optimization), PPC/reklama płatna (Pay Per Click), SMM/media społecznościowe (Social media marketing), e-mail marketing, marketing afiliacyjny, marketing mobilny oraz inne formy reklamy/promocji w Internecie.

seo sem ppc

 

Cel marketingu internetowego 

Celem marketingu online jest zdobycie wartościowych leadów, zwiększenie sprzedaży w Internecie lub osiągnięcie innych celów niefinansowych, np. sławy lub władzy… Podstawą działań e-marketingowych są działania związane z SEO i PPC (SMM), a ich celem jest zdobycie TOP 10 w organicznych wynikach wyszukiwania (SEO/Pozycjonowanie) i tym sposobem ograniczenie linków sponsorowanych (nie graficznych i retargetingu), tj. płatną reklamę Google Ads.
Artykuł WEBzona
Podziel się wiedzą – dodaj swój artykuł na blogu WEBzona!
5/5 - (1 vote)
Udostępnij w swojej sieci!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Shopping cart close