WEBzona

BONUS: Kupon 1200 PLN na kampanie Google Ads

Buyer persona – czym jest i jak ją stworzyć?

buyer persona

Aby kampania sprzedażowa była efektywna, musi docierać do grupy docelowej. Nie wystarczą jednak podstawowe informacje na temat klienta docelowego, aby osiągnąć oczekiwany efekt. W takiej sytuacji pomaga buyer persona. Czym się ona charakteryzuje?

Podstawowe informacje dotyczące klienta docelowego, takie jak jego wiek, płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania, sytuacja życiowa czy zainteresowania, nie wystarczą już, aby stworzyć profil idealnego klienta. Konieczne jest stworzenie buyer persony, czyli modelowego odbiorcy danego produktu.

Czym jest buyer persona?

Buyer persona jest modelowym wyobrażeniem klienta docelowego. Jest więc fikcyjną reprezentacją osoby, która może kupić dany produkt czy skorzystać z usługi. Podstawowe informacje, które kiedyś wystarczały, aby stworzyć profil potencjalnych klientów, nie są dziś wystarczające. Pracownicy działu marketingu i biur obsługi klienta muszą wiedzieć więcej na temat osoby, do której kierują swoją ofertę, aby przekonać ją do zakupu. W budowaniu buyer persony istotne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób modelowy klient podejmuje decyzje zakupowe, jakie potrzeby kierują klientem i jakie problemy ma rozwiązać dany produkt. Buyer persona nie jest więc zewnętrznym wyobrażeniem danej osoby, lecz wchodzi w świat jej oczekiwań, wątpliwości i motywacji. Aby prowadzić skuteczne działania marketingowe, trzeba wiedzieć, dlaczego klient w ogóle kupuje produkt czy usługę. Dlatego jego sposób myślenia i kryteria, jakimi się kieruje, są kluczowe. 

Jakie korzyści przynosi budowanie person zakupowych?

Budowanie persony zakupowej ułatwia planowanie skutecznych kampanii marketingowych, które trafią do docelowego odbiorcy i zachęcą go do działania. Budując buyer personę, dowiemy się, jaki przekaz będzie najskuteczniejszy w przypadku danego klienta. Rozumiejąc potrzeby, możemy rozwiać obawy klienta i zwiększyć w ten sposób sprzedaż. Buyer persona pomoże tworzyć skutecznie oferty i wybierać właściwe kanały komunikacji, aby trafić do grupy docelowej. Istotny jest również język, który zostanie użyty w komunikatach oraz call to action, które przyniesie określony skutek.

Buyer persona może być stosowana w każdej branży, bez względu na to, czy sprzedawany jest towar, czy usługa. Persona jest szczególnie istotna w sektorze B2B, gdzie pozyskanie klienta jest bardziej skomplikowane, a proces jego pozyskania jest dłuższy. Wszystko dlatego, że odbiorcą nie jest w tym przypadku pojedynczy klient, lecz większa grupa osób.

Jak wygląda tworzenie buyer persony?

Aby stworzyć personę, należy zacząć od zebrania informacji o kliencie docelowym. Nie wystarczy wyobrażenia o kliencie, persona musi bowiem opierać się na rzetelnej analizie danych, bo tylko wtedy przyniesie oczekiwane rezultaty. Następnie należy opracować sposób komunikacji z klientem i stworzyć ofertę dostosowaną do jego oczekiwań.

Aby możliwe było spełnienie potrzeb klienta, należy dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Nie można pominąć danych demograficznych i statusu zawodowego klienta. Trzeba też dowiedzieć się, jak wygląda codzienna aktywność klienta, co robi po pracy, jakie ma zainteresowania, jakich treści poszukuje. Bardzo ważnym kryterium są wątpliwości klienta i bariery, które mogą odwieść go od zakupu. Produkt, który oferujemy, musi bowiem odpowiadać na potrzeby i rozwiązywać problemy. Trzeba zmierzyć się z zewnętrznym problemem klienta i spełnić oczekiwania, jakie ma wobec produktu lub usługi. Profesjonalnie przygotowana buyer persona to skuteczny sposób na zwiększenie sprzedaży, nie tylko w sektorze B2B.
Artykuł sponsorowany
Ten wpis nt. buyer persony jest sponsorowany. Podziel się wiedzą – dodaj swój artykuł na blogu WEBzona!
5/5 - (1 vote)
Udostępnij w swojej sieci!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Shopping cart close