WEBzona

BONUS: Kupon 1200 PLN na kampanie Google Ads

Zalety i wady dropshippingu – analiza w ramach marketingu internetowego

Dropshipping

Celem dropshippingu jest sprzedaż w Internecie produktów hurtowni z wykorzystaniem własnego sklepu internetowego lub portali aukcyjnych/ogłoszeniowych (zakładając, że hurtownia wyraża zgodę na promocję i sprzedaż na portalach aukcyjnych/ogłoszeniowych lub w mediach społecznościowych). Rola partnera/sprzedawcy sprowadza się do promowania produktów i zbierania zamówień oraz przesyłania zamówień do hurtowni/dostawcy, który realizuje wysyłkę towaru do klienta we własnym zakresie. Partner/sprzedawca osiąga swój zysk z różnicy pomiędzy ceną hurtową a detaliczną lub nalicza większą prowizję przy sprzedaży towaru. Jest to idealne rozwiązanie biznesowe na start – dla młodych i ambitnych przedsiębiorstw.

Do oczywistych zalet dropshippingowego modelu biznesowego należą:

 • brak odgórnej potrzeby alokacji pieniądza w towarze;
 • pozbycie się problemów magazynowych, ochrony i transportu;
 • uniknięcie kosztów dostawy i kosztów związanych z pakowaniem i zatrudnieniem;
 • uniknięcie strat w wyniku reklamacji / wad towaru itd.

Poniżej prezentujemy jednak najważniejsze wady dropshippingu w ramach analizy marketingowej, czyli pod kątem SEO/SEM. Za przykład wybraliśmy pierwszą znalezioną w Internecie hurtownię dropshippingową benbaby.pl, która sprzedaje towar dziecięcy i wybraliśmy dla analizy jeden z przykładowych towarów – wózek dziecięcy.

Wada “SEM”: walka z ilością i jakością konkurencji

Analizując treść produktów (benbaby.pl) można wywnioskować, że z tą hurtownią współpracuje około 40-60 partnerów w tym większość sklepów internetowych, które duplikują treść produktów. Z powodu duplikacji treści nowy (Twój) sklep internetowy nie ma szans znaleźć się w TOP 10 organicznych wyników wyszukiwania, a nawet może zostać ukarany przez Google. Szczegóły: Plagiat treści.

 • Przykład: 5 stron wyników wyszukiwania z jednym z wybranych wózków (43 wyniki): Podgląd
 • Przykład: 6 stron wyników wyszukiwania z jednym z wybranych wózków (56 wyników): Podgląd
 • Przykład: 4 strony wyników wyszukiwania z jednym z wybranych wózków (34 wyniki): Podgląd

*Analizując inne hurtownie z wózkami zauważyliśmy, że droższe wózki (z ceną od 1000-1500 zł) cieszą się większym zainteresowaniem u partnerów (widocznie ze względu na większą prowizję).

Mocniejsze strony (z wysokim Page Rankiem), np. Ceneo / Allegro / OLX i inne sklepy internetowe wypozycjonują zduplikowany tekst produktu wyżej od nowego sklepu internetowego oraz przeznaczą większy budżet na reklamę Google Ads (Merchants Center). Poniżej przykład pozycji i reklamy produktu: Wózek dziecięcy sirion z oznaczeniem XSI-09

analiza konkurencji
W kwestii konkurowania bezpośrednio z hurtownią problemy raczej nie zdarzają się, ponieważ większość hurtowni ma niski wynik jakościowy dot. SEO i linkbuildingu oraz rzadko reklamują się w Internecie:

semrush analiza

Wada “SEO”: optymalizacja treści pod SEO oraz UX/UI

Hurtownia/Dostawca udostępnia pliki XML/CSV z opisem produktu, jednak treść raczej nie będzie zoptymalizowana pod SEO i UX/UI (przekazana w html) przez co każdy produkt będzie wymagać ręcznej SEO-optymalizacji i parafrazy na poziomie min. 50%. Przykład wspomnianego wyżej wózka:

 • Brakuje H1-H6;
 • Brakuje słów kluczowych (opartych o Planer Słów Kluczowych);
 • Brakuje linków wewnętrznych (anchor);
 • Duplikacja / Plagiat treści;
 • Brakuje podziałów i urozmaicenia treści: pogrubienie / kursywa / wypunktowanie / kolumny i etc;
 • Brakuje Altów dla zdjęć.

seo copywriting audyt

*Inne atrybuty SEO nie są analizowane, ponieważ nie przenoszą się w ramach plików XML/CSV.

Wada “Obsługa Klienta”: wydłużony czas realizacji zamówień oraz aktualność stanów magazynowych

Aktualne czasy standaryzują szybki czas realizacji zamówień, nie wspominamy już o aktualności stanów magazynowych. Niestety bardzo często zdarza się, że hurtownie posiadają bardzo długi czas realizacji zamówienia, sięgając nawet 30-40 dni, a większość produktów nie ma na stanie, przez co termin realizacji zamówienia może być jeszcze dłuższy! W takiej sytuacji opłaca się zamówić produkt bezpośrednio z Chin – będzie szybciej i taniej 😉

termin dostawy

Podsumowanie

Dobrze prowadzony dropshipping może być bardzo dobrym biznesem dla mikro i małych przedsiębiorstw, blogerów i freelancerów. Wymaga jednak bardzo dobrego przygotowania zarówno pod kątem dopracowania najdrobniejszych warunków współpracy między hurtownią, a przedsiębiorcą/partnerem, jak również pod kątem analizy marketingowej, SEO-optymalizacji & pozycjonowania, reklamy w Internecie i etc.

Wybierając hurtownię z dużą ilością partnerów dropshippingowych, którzy promują ofertę hurtowni nie tylko z użyciem reklamy Google Ads, ale również na dużych portalach sprzedażowych (Allegro / Ceneo / OLX itd.), nowy sklep internetowy będzie wymagać bardzo dobrego przygotowania pod kątem SEO w tym parafrazy opisów wszystkich produktów min. na 50%, dobrego UX/UI oraz dużych nakładów finansowych na reklamę w Internecie i linkbuilding.

planer słów kluczowych

Zawsze jest jednak szansa na przebicie się w TOP 10 organicznych wyników wyszukiwania w stosunku do oferty hurtowni i jej partnerów – ze względu na brak SEO-optymalizacji lub niskiej jakości SEO-optymalizację udostępnianych przez hurtownię i konkurencję opisów produktów (w większości ze względu na automatyczną aktualizację oferty produktów).

Zakładając nawet idealne warunki współpracy dropshippingowej z hurtownią, wysoką marżę, bogatą ofertę produktową i krótki czas realizacji dostawy, warto z zimną krwią przeanalizować ROI oraz zastanowić się czym jeszcze Twój sklep internetowy wyróżni się na tle konkurencji i w czym będzie dominować nad konkurencją, np: SEO/Pozycjonowanie; SEM/Google Ads; SMM; PPC; Afiliacja; Influencing; Marketing szeptany i wirusowy; Programy partnerskie i lojalnościowe i etc.
Artykuł WEBzona
Podziel się wiedzą – dodaj swój artykuł na blogu WEBzona!
5/5 - (2 votes)
Udostępnij w swojej sieci!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Shopping cart close